İslam'da Küçüklerin Hukuku; Üstrûşenî'nin Ahkâmu's-Sığâr örneği
Childrens' Juri̇sprudence i̇n Islam; using examples from Ahkâmu'S-siğâr written by Ustrûşeni
  1. Tez No: 396846
  2. Yazar: MUSA MAHAD KATO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tezimizde üç ayrı kısım yaptık: Giriş kısminde konunun amacı, yöntem ve kaynaklar, Üstrûşenin'nın hayati ve ilmi şahsiyeti burada zikre ettik. Birinci bölümü: Fıkıh ilminde ehliyet ve küçüklük, bunun altında üç alt başlık ayrılırdık burada vücub, edâ ve ibadet ehliyeti, cenin ve çocuğun ehliyeti, hacr ve kanuni temsilcilik, küçüklük devreleri burada zikre ettik. İkinci bölümü: fıkıh ilminde küçüklerin hak ve mükellefiyetleri, burada ceninin haklar, neseb, miras ve vasiyet, ayrıca çocuğun hakları, akıka ve yeni doğan çocuğa dair hükümler, nafaka, hadane, fitre, sünnet ve çocuğun dini, küçüklerin mükellefiyetleri, nafaka, kurban, zekât ve daman bu bölümünde zikre ettik.
Özet (Çeviri)
This thesis has been divided into chapters, the chapters were subdivided into studies the studies further subdivided into subdivisions as follows: Introduction: the importance of this subject, reasons of its choice, previous efforts in this course, Ustrûseni's personality , his education life and his book Ahkâmus'sıgâr have been discussed. Chapter 1: Children's competency in Islam which further sub divided into three studies in the first and second study general information about children's competency has been discussed, in the third study methods of specifying children and its phases in Islam has been discussed. Chapter 2: Children's rights and obligations has been mentioned in this chapter, under this chapter fetus's rights to lineage, inheritance, benefiting from charitable foundations and wills, children's right to a good name, breast feeding, maintenance (Nafaka) plus their obligations like paying zakat out of their wealth though Hanefi school of law is against this idea, compensating any damage caused by them … have been discussed under this chapter.