İslâm hukukunda gayr-i menkul malların gasbı ve hukuki sonuçları
Usage of real estate properties and legal law in Islamic law results
- Tez No: 734339
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
“İslâm Hukukunda Gayr-İ Menkul Malların Gasbı Ve Hukuki Sonuçları”başlıklı bu çalışmamız bir giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Birinci bölümde gasb ile ilgili kavramlar ele alınmıştır. Gasbın tanımı gasbın hukuki hükmüne değinilmiştir. Gasba konu olan mal kavramı ve malların menkul ve gayr-ı menkul diye tasnifi yapılmıştır. Ayrıca gasbla yakın anlam içeren teaddi, itlaf, ihtilas sirkat ve hirabe kavramları da incelenmiştir. Yine Irak medeni kanununa göre gasb konusuna değinilmiş islam hukuku ile mukayese yapılmıştır. Gasb fiili fıkıh mezhepleri açısından değerlendirilmiş, mezheplerin kendi kaynaklarına müracaat olunarak analiz yapılmıştır. Ayrıca gasbın tarifi ve unsurları gasbın oluşum şartları ele alınmıştır. Gasbın Kur'ân-ı Kerim, sünnet icma ve diğer şeri delillerdeki hükmü açıklanmaya çalışılmıştır. Bu meyanda gasb fiilinin gerçekleştiği malların menkul, gayrı menkul şeklinde tasnifi yapılmış gayrı menkullerdeki artışlar ile menfaatlerin gasbı ayrıca gasb olunan malda aranan şartlar, malın mütekavvim olması, dokunulmaz olması ve maddi bir mal olması şeklinde ayrımı yapılmıştır. Gasb olunan malların menfaatleri ile ilgili mezheplerin görüşleri temel kaynaklara gidilerek irdelenmeye çalışılmış vakıf malları, küçüklerin malları, kiralık mallar ve menfaatlerin mal sayılıp sayılmayacağı hususuna değinilmiştir. Yine gâsıbla ilgili terettüp eden hükümler ve gasb olunan mala yönelik hükümler incelenmiştir. İkinci bölümde gasb olunan mallar üzerindeki tasarruflar ele alınmıştır. Gasb fiilinin hükmü, gasb olunan malın gasıba ve ikinci şahsa satışı, hibe edilmesi gibi hususlar incelenmiştir. Gasb olunan arazide ibadet etmenin hükmü, kamuya ait olan arazinin gasbedilmesi ve bu arazi üzerinde tasarrufta bulunulması, örneğin arazinin ekilmesi, üzerinde ağaç dikilmesi, bina inşa olunması ve arazi içerinde kuyu kazılması gibi konular incelenmiştir. Gâsıbın gasb ettiği mala vermiş olduğu zarar ve bu zararların tazmininin nasıl olacağına dair hükümler üzerinde durulmuştur. Gasb edilen malın ya aynı ile iade edilmesi veya misli yahut kıymetiyle tazmin edilmesi ile hükümler fıkıh mezheplerine göre mukayeseli olarak incelenmiştir. Ayrıca tazmin yükümlülüğünü kaldıran fiilllerden söz edilmiştir. Asıl maldaki eksikliğin nasıl telafi edileceği, bu telafi şeklinin tazmin zamanı mı yoksa gasb zamanına göre mi olacağı, gasb olunan mallardaki artışların nasıl tazmin edileceği hususları ayrıntılı olarak izah edilmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde tezde ulaşılan netice ve bunun delillendirilmesi yoluna gidilmiştir. Tezde kullanılan kaynaklarla tez nihayete erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study titled“The Seizure of Real Estate in Islamic Law and Its Legal Consequences”, consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the first chapter, the concepts related to the extortion are discussed. The definition of extortion is mentioned in the legal provision of extortion. The concept of property subject to extortion and the classification of goods as movable and immovable have been made. In addition, the concepts of treason, culling, conflict, circa and hirabe, which have a close meaning with extortion, were also examined. According to the new Iraqi civil law, the subject of extortion was mentioned and a comparison was made with the Islamic law. The act of extortion was evaluated in terms of fiqh sects, and the analysis was made by referring to the sources of the sects. In addition, the definition and elements of extortion, the conditions of the formation of extortion are discussed. The ruling of extortion in the Qur'an, Sunnah consensus and other Shari'a proofs has been tried to be explained. In this respect, the goods in which the act of extortion took place are classified as movable and immovable property, the increase in real estate, the extortion of benefits, and the conditions sought in the usurped goods are differentiated as being permanent, inviolable and being a tangible property. The views of the sects regarding the benefits of the seized property were tried to be examined by going to the main sources, and the issue of whether the properties of foundations, properties of minors, rental properties and benefits could be considered property or not were mentioned. Again, the provisions regarding the extortion and the provisions regarding the usurped property were examined. In the second part, the savings on the seized goods are discussed. Issues such as the provision of the act of extortion, the sale of the usurped property to the extortion and the second party, and the granting of it have been examined. Issues such as the provision of worship in the seized land, the usurpation of the public land and the disposal of this land, such as planting the land, planting trees on it, constructing a building and digging a well in the land, were examined. The damages caused by the extortion to the property and the provisions on how to compensate for these damages are emphasized. The provisions of either returning the stolen goods with the same or compensating them with the same amount or value have been examined comparatively according to the sects of fiqh. In addition, actions that remove the liability of compensation were mentioned. It has been tried to explain in detail how the deficiency in the original property will be compensated, whether this form of compensation will be according to the compensation time or the extortion time, how the increases in the usurped goods will be compensated. In the conclusion part, the conclusion reached in the thesis and its proof are given. The thesis was concluded with the sources used in the thesis.