Küreselleşme sürecinde Türkiye' de bölgesel kalkınma politikası: Batı Akdeniz örneği
Regional development policies of globalization in Turkey: Example of Western Mediterranean
- Tez No: 396872
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT OKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Küreselleşmenin zaman ve mekân kavramlarından bağımsız olarak yayılma göstermesi; dünya genelinde bölgesel farklılıkların artmasına, uygulanan politikaların yön değiştirmesine ve tavandan-tabana yerine tabandan-tavana politika anlayışının benimsenmesinde etkili olmuştur. Avrupa ülkelerinin, sanayileşme sonrası ortaya çıkan sermaye ihtiyacını karşılamak için girdikleri savaşlar, ülke ekonomilerini güçsüz hale getirmiş ve bölgesel eşitsizliklerin daha da artmasına neden olmuştur. Bölgesel kalkınmanın sağlanması için 1930'lu yıllarda kalkınma ajanslarını kurmuş ve kalkınma adına faaliyetleri desteklemek için de çeşitli fonlar oluşturmuşlardır. Türkiye'de Osmanlı İmparatorluğunun giderek zayıflamasıyla görülen bölgesel eşitsizlikler, imparatorluğun çöküşü, savaşlar, göç ve mübadele ile daha büyük boyutlara ulaşmış, özellikle Doğu-Batı arasındaki bölgesel eşitsizliklerde büyük farklılıklar meydana gelmiştir. Türkiye' de görülen bölgelerarası farklılıkların giderilmesi ve kalkınmanın sağlanması için 1923 yılından itibaren çalışmalar yapılmıştır. 1960 yılından sonra kalkınma ve bölgesel kalkınmanın vurgulandığı beşer yıllık kalkınma planları hazırlanmıştır. Bölgesel eşitsizlikleri gidermek için NUTS sınıflandırması yapılmış ve 2006 yılında Bölgesel Kalkınma Ajansları'nı faaliyete geçirmiştir. Batı Akdeniz Bölgesi'nin sahip olduğu potansiyel değerlendirilememiş, bölgede yaşanan sorunlar ve coğrafi konum nedeniyle elde edilen verim eşit olarak dağıtılamamıştır. Bu durum bölgedeki iller ve hatta illerin kendi içindeki yerleşim alanlarında gelişmişlik farkının artmasına neden olmuştur. Bölgede faaliyet gösteren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, bölge kalkınmasının sağlanması için çalışmalar yürütmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to globalization shows creep independent from time and place; discrepancies are increased around the world, the direction of policies are changed and instead of ceiling to floor, floor to ceiling politic approach is adopted. European countries entered wars to meet their capital needs that springed after industrialization, because of this, regional disparities were increased and the country's economy has became weak. By 1930 they established development agency for ensuring regional development and they composed lots of funds to support activities for development. In Turkey, at time of the Ottoman Empire, local slimming, the empires collapse, wars, migration, exchange were sawn through empire's gradually failure and they came to bigger dimension, especially inequalities between East and Westhad changed very much. Works were made for removing differences of regions and ensuring development in Turkey from 1923. After 1960 the five year development plans have been prepared, this plans emphasized development and regional development. For resolving regional disparities NUTS classification was made and the Regional Development Agencies were acted in at 2006. The West Mediterranean Region's potential is not evaluated, output cannot be delivered equally because of the problems in the region and geographical location. This case has led to an increase in disparities at provinces in the region and even in residential areas in their provinces. The West Mediterranean Development Agency is operating at that region, it works to ensure the regional development engages.