Trafık kazalarının koordınat verileri ile mekansal analizi: Ankara örneği
The coordinate data of traffic accidents and spatial analysis: Ankara sample
- Tez No: 396971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ÇUBUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Trafik kazalarında meydana gelen ölüm, yaralanma ve maddi kayıplar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de büyük önem taşımaktadır. Trafik kazalarına neden olan faktörlerin tespiti ve çözüm kriterlerinin belirlenebilmesi için kazaların meydana gelişlerini tanımlayan bilgilerin, doğru ve anlamlı veriler olması gerekmektedir. Kaza noktalarının kendi arasındaki ilişkinin, diğer değişkenlerle incelenebilmesi için trafik kazalarının mekânsal analizleri yapılmalıdır. Bu çalışmada, 2006-2007-2008 yıllarında Ankara'da meydana gelen tüm ölümlü, yaralanmalı ve maddi hasarlı kazalara ait, tespit tutanaklarında yer alan veriler, excel programına aktarılmış, MAPINFO programı kullanılarak Ankara ili ve merkez ilçelerindeki kaza noktalarının, harita üzerinde ayrıntılı bilgileri ile birlikte ekrana yansıtılması sağlanmıştır. Kaza veri değişkeni olarak alınan koordinat verilerinin, sayısal harita üzerinde yer tayini yapılarak, meydana gelen kazaların sebeplerinin neler olduğu, hangi değişkenlere bağlı olarak değiştiği ve yapılan komşuluk analizleri ile kazaya neden olan diğer etkenlerin neler olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan analizler ile 2006-2007-2008 yıllarında Ankara'da meydana gelen trafik kazalarının, ilçe ve mahalleleri arasındaki dağılımına bakılmış, Ankara'nın merkez ilçelerinin tümünde kaza dağılımının, merkez ve civarı gibi belirli noktalarda kümelendiği, ancak mahallelere göre dağılımı açısından kazaların özgünlük gösterdiği dolayısıyla kazaların önlenmesine yönelik yapılacak çalışmalarda ilçelere göre bir sınıflandırma yapılmasının daha uygun olduğu ve trafik güvenliği tedbirlerinin her bölge için özgün bir şekilde alınmasının gerekli olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Death, injuries and financial loss related to traffic accidents are crucial all over the world and in Turkey as well. In order to detect the factors lead to traffic accidents and determine solution criterias, the informations that clarify the causes of accidents need to be accurate and significant data. Spatial analysis of traffic accidents need to be done for observing the aotocorrelation of accident spots with other variants. In this study, , the data take part in records regarding to all of the accidents involving death, personal injury and financial loss in Ankara between 2006 and 2008 were input into the Excel programme, then by using MAPINFO programme the accident spots in Ankara and its central districts with theirs detailed information on the map were reflected on the computer display. Following performing the ground direction finding of the coordinate data which were taken as accident data variant on digital map, causes of the accidents, the variants which are determinative and other factors lead to accidents by carrying out vicinity analyses were aimed to determine. By means of these analyses, the distrubiton among districts and neighbourhoods of traffic accidents which had taken place in Ankara between 2006 and 2008 were examined. In conclusion, the distrubution of accidents in Ankara's central districts were found to clustered in specific spots such as center and its surroundings. On the other hand the distribution of accidents with regard to neighbourhoods was determined to be specific thus it is understood that a classification according to districts would be more appropriate and accurate in further studies related to prevention of traffic accidents. In addition it is acknowledged that traffic safety precautions should be taken specifically for each zone.