M2m platformlar için servis ve arayüz geliştirilmesi
Service and interface development for m2m platforms
- Tez No: 396977
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı gelişen teknoloji sayesinde maliyeti azalan ve sayıları gittikçe artan Makineler Arası Haberleşme (M2M: Machine to Machine) cihazlarını kullanarak geliştirilen M2M sistemleri için standartlara uygun ve ölçeklenebilir bir web tabanlı M2M platformu geliştirmektir. Geliştirilen bu platform yalnızca özel bir alana değil değişik alanlarda hizmet verebilecek şekildedir. Böylelikle çeşitli alanlarda geliştirilen M2M projeleri için hazır bir alt yapı sunularak, proje geliştirme sürelerinin kısaltılması sağlanmaktadır. Bu çalışma kapsamında Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI: European Telecommunications Standards Institute) ve OneM2M standartları kullanılmıştır. Sistem Web 3.0 standartları ve Service Tabanlı Mimari (SOA: Service Oriented Architecture) yaklaşımı kullanılarak duyarlı bir tasarımla geliştirilmiş, metotlara ve verilere erişim web servisler ile servis katmanı üzerinden sağlanmıştır. Kullanılan web servisleri Temsili Durum Transferi (REST: Representional State Transfer, RestFul Web Services) yaklaşımıdır. Veriler ise ilişkisel olmayan veri tabanlarında saklanarak hem maliyet hem de ölçeklenebilirlik ön plana çıkarılmıştır. Çalışmanın sonunda bir M2M platformu geliştirilmiştir. M2M platformu geliştirilirken ilişkisel olmayan veri tabanı ve RestFul web servislerinin kullanılması sayesinde hızlı, ölçeklenebilir, cihaz ve kullanıcıdan bağımsız hizmet verebilecek bir M2M platformu sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a web based M2M (Machine to Machine) platform which is conforming to the standards and scalable. It is worth mentioning that the costs of M2M systems are decreasing while its use is increasing. This platform is not planned specifically for a certain area but rather it will serve for various fields of use. As a result; an infrastructure will be ready for the M2M projects that will be developed in different fields, thus the project development duration will be shortened. In this study European Telecommunications Standards Institute (ETSI) and OneM2M standards were used. The system was developed through a sensitive design by using Web 3.0 standards and Service Oriented Architecture (SOA) approach, and access to the methods and data was enabled through service layer. Representational State Transfer (RestFul Web Services, REST) are the web services used in this study. The data are stored in unrelated databases, by doing so both cost effectiveness and scalability are highlighted. At the end of the study an M2M platform is developed. By means of unrelated database and RestFul Web Services used in the development phase, fast and scalable M2M platform is developed which will serve independent of device and user.