Parmak protezi tasarımı ve uygulaması
Finger prosthesis design and application
- Tez No: 396978
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TEKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Metacarpophalangeal (MCP) eklemi el fonksiyonları için hayati önem taşımaktadır. Bu eklem sıklıkla romatoid artrit veya osteoartrit gibi endikasyonlardan etkilenir ve bazı durumlarda hastalıklı eklemlerin implant ile değişimi ile sonuçlanabilir. Bu çalışmanın amacı, MCP eklemleri için kişiye özel implant üretilmesi ve üretilen implantlarla vucudun anatomisinin birebir uygunluğunu sağlamaktır. Sektörde bulunan parmak implantları genellikle beş ölçüde ve standart olmaktadır. Bu standart implantlar hastalara birebir uymamaktadır. Bu sorunu çözebilmek ve kişiye özel implantlar üretebilmek amacı ile el kemiklerinin katı modelleri Sawbone firmasının gerçek kemiklerinden taranarak oluşturulmuştur. Doktor tarafından hastanın herhangi bir sağlam el kemiği röntgenine göre ölçüler belirlenerek kişinin deformite olmuş kemikleri PEEK (polyetheretherketone) ve titanyum malzemeden üretebilecek prosedür oluşturulmuştur. Eklem hareketlerine silikonlu bir parça tasarlanarak füzyon oluşumu engellenmiştir. Kemik sabitleme vidası olarak ϕ4x12-15-18 ve 20 mm ölçülerinde vidalar tasarlanmıştır. Bu vidaların testleri ASTM 543'e göre yapılarak testlerle uyumluluğu gösterilmiştir. Ayrıca standart olarakta kullanılabilecek yedi farklı ölçüde implant tasarlanmış bunlardan bir serisinden beş adedine aşınma deneyleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The metacarpophalangeal joint is vital for hand function. This joint is often affected by rheumatoid arthritis or osteoarthritis and in some cases the diseased joint is replaced with an implant. The purpose of this study is to ensure that personel implants for MCP joints are produced and they are fit to anotomy of body. Finger implants in industry are genarally five range in size and standart. These implants do not fit to paitents. To solve this problem and produce personal implants, 3D model of hand bones are scaned from real bones of Sawbone company. Damaged bones come to the situation that can be produced from PEEK (polyetheretherketone) and titanium materials, considering the size is measured in reference to x-rayed patient's sturdy hand bone by a doctor. Formation of fusion is prevented by a slicon part desinged for movement of joint. ϕ4x12-15-18 and 20 screws are designed as bone fixation screws. Compatibility of these screws has been tested according to ASTM 543. Furthermore, as a standart, abrasion of seven implants in different sizes have been tested.