Karayolları 5. bölge yol ağı trafiğinin belirlenmesi
Determining of road network traffic in the 5th region of highways
  1. Tez No: 397000
  2. Yazar: YASİN METE SÜTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET BAYIRTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Türkiye'de karayolu ulaşımı planlamadan işletime kadar Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından yürütülmektedir. KGM; karayolu planlama, projelendirme, yapım, bakım-onarım ve işletim süreçleri ve etüd, analiz ve karar verme aşamalarında gereken trafik bilgilerini derlemek üzere düzenli etüd ve çeşitli taşıt trafik ölçümleri yapmaktadır. Bu tez çalışmasında, KGM 5. Bölge Müdürlüğü sorumluluğu ve sınırları içerisinde devlet karayolu ağında bulunan 51 adet Karayolu Kontrol Kesimi (KKK) üzerinde 2003-2008 yılları arasında Metrocount (MC) taşıt sayım cihazları ile yapılan mevsimsel 7 gün ve 24 saat trafik ölçümleri ile derlenen veriler kullanılmıştır. Bu veriler; toplam araç sayısı ile önceden belirlenmiş 12 adet araç türüne göre araç sayıları ve hızları, yıl, mevsim, çeyrek dönem, ay, ayın günleri, hafta, hafta içi, hafta sonu, haftanın günleri gibi farklı zaman dilimlerine göre yeniden tasnif edilerek, yeni bir çalışma veri tabanı oluşturulmuştur. Yıllık bazda ortalama günlük trafik değerleri ile mevsimsel bazda değişimler hem araç sayıları hem de araç hızları için modellenerek 15 farklı mevsimsel kombinasyona ait genişleme katsayıları elde edilmiştir. KKK trafik verileri, kümeleme ve ayrıştırma yöntemleri kullanılarak oluşturulan 1-8 farklı grup halinde irdelenmiştir. Çalışma kapsamında, geliştirilen iteratif bir tahmin yöntemi ile, ölçüm yapılmayan yıllar dahil yol ağı trafiği detaylı bir şekilde belirlenmiş, tahmin durumunda oluşan farklılıklar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
General Directorate of Highways (GDH) conducts highway transportation planning as well as operating in Turkey. GDH performs regular survey and variety of vehicle traffic measurements in order to collect traffic information required for highway planning, design, construction, maintenance, operational processes, and analysis and decision-making steps. . In this thesis, the data were obtained from seasonal, 7 days and 24 hours traffic counts by Metrocount (MC) vehicle count equipment and measured between 2003-2008 on 51 road control section (RCS) which is under the responsibility of GDH 5th Regional Division and within the boundaries of public road network. These datas were reclassified according to different time slots as year, season, trimester, month, days of month, week, weekday and weekend and days of week and according to vehicle number and speed of 12 vehicle type that are predetermined. Annual average daily traffic values and changes on seasonal basis were modelled both for vehicle numbers and vehicle speeds and expansion coefficients of 15 different seasonal combination were obtained. RCS traffic values were generated as 1-8 different groups and examined using clustering and discrimination methods. Within the scope of this study, an iterative estimation was developed and used for detailed specification of road map traffic including unexecuted years. The differences coming from estimations were also evaluated.