Teknik eğitimde mobil ders içerik tasarımı ve uygulaması
Mobile technical education design and application of course content
- Tez No: 396999
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ŞAHİN, PROF. DR. MUAMMER NALBANT, DOÇ. DR. HÜDAYİM BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde İnternet teknolojisi hızlı bir şekilde gelişmektedir. Gelişmiş teknolojik imkanlar sayesinde elektronik ortamda bilgi paylaşımı daha kolay bir hale gelmiştir. Bu gelişme her alanda olduğu gibi eğitim alanında da etkilerini göstermektedir. Eğitim kurumlarında öğrenim görmeye zamanı olmayan kişiler, eğitim ihtiyaçlarını sunulan teknolojik kolaylıklar ile gidermek istemektedirler. Bunun için en uygun çözüm web tabanlı ve mobil teknolojilerdir. Mobil cihazların artışı, akıllı telefon teknolojisinin gelişimi ve özellikle mobil cihazlarda internet hızının artışı, mobil teknolojilerin eğitim amaçlı kullanımını cazip hale getirmektedir. Bu tezde, teknik eğitimde mobil ders içerik tasarımı ve uygulanmasına yönelik yürütülen bir çalışma tanıtılmaktadır. Çalışmada, makine elemanlarının 3B'lu parça ve montaj modellerinin oluşturulmasında yaygın olarak kullanılan SolidWorks programının, 2B çizim ve parça modelleme modüllerinin eğitimine yönelik bir mobil eğitim ortamı oluşturulmuştur. Mobil eğitim ortamı açık kaynak kodlu bir öğrenme yönetim sistemi olan Moodle kullanılarak oluşturulmuştur. Bu amaçla statik ve dinamik ders içerikleri tasarlanmıştır. Söz konusu sistemde, ders içeriği değişik araçlarla sunulabilmekte (metin, video vb.), dersle ilgili ödev uygulamaları gerçekleştirilebilmekte ve on-line sınavlar aracılığı ile öğrenci performansı ölçülebilmektedir. Geliştirilen mobil öğrenme ortamı, öğrenciye istediği zaman ders tekrarı imkânı sağlaması, öğrenen-öğreten etkileşimine uygun yapısı, sahip olduğu zengin öğrenme araçları ile etkili eğitim imkânları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, internet technologies are developing rapidly. Thanks to the advanced technologies, sharing the information electronically has become easier. This development shows its effects on education, also. People, who can't spare time for study in educational institutions, want to address their training needs by available technologies. The most suitable solution to satisfy these needs is web based and mobile technologies. Increase in the number of mobile devices, developments in smart phone technologies and especially the increase in internet connection speeds for mobile devices makes the utilization of mobile technologies for educational purposes attractive. In this thesis, a study in mobile lesson content design and application for technical education is presented. In the study, a mobile learning environment was developed for the training of two dimensional drawing and part modelling modules of SolidWorks software, which is extensively used in three dimensional part and assembly modelling of machine components. Mobile training environment was created by Moodle learning management system. For this purpose, static and dynamic lessons contents were designed. In this system, lesson content can be presented by various tools (text, video, etc.), homework can be given, and student performance can be measured by on-line examinations. Developed mobile learning environment allows students to repeat the lesson whenever they want, and, has suitable architecture for learner-teacher interaction together with rich learning tools. Therefore it presents effective educational facilities.