Bulut bilişim üzerinde restful tabanlı mobil mashup uygulaması
Mobile mashup application based on restful on cloud computing
  1. Tez No: 397011
  2. Yazar: MEHMET DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ALİ AKCAYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son zamanlarda araştırmacılar, internet üzerindeki büyük veri yığınlarını anlamlı ve efektif bir şekilde kullanılması için çalışmalar yapmaktadır. Çalışmalar genel olarak birden fazla site üzerindeki verilerin bir araya toplanması ile birlikte anlamlı bir verinin sunulduğu mashup uygulamalarıdır. Bu tez çalışmasında anlamsız veri yığınlarını, mashup fonksiyonlarını kullanılarak, RestFul tabanlı web servis mimarisi ile web ve mobil mashup uygulaması gerçekleştirilmiştir. Uygulama örneklendirmesi için elektrik iletim hatları ve teçhizatlarına analiz ve planlama sonucu ortaya çıkan metin formatındaki dosyaların daha anlamlı hale getirilmesi için coğrafik harita tabanlı elektrik iletim sisteminin görselleştirme mashup uygulaması geliştirilmiştir. Elektrik şebekelerin analiz ve planlamasında kullanılacak büyük verilerin, güncel programlar tarafından bir metin dosya formatı şeklinde vermesi nedeniyle oluşan anlamsız verilerin efektif ve yorumlanabilir hale getirilmiştir. Geleceğe dair analiz ve planlamaların yapılması önem arz eden bir alanda elektrik şebekeleri ön plana çıkmaktadır. Bu tez çalışması ile web ve mobil ara yüzler geliştirilerek, mashup uygulaması metotlarını uygulayarak analiz sonuçlarının anlamlı ve tüm sistem ile ilgili bilgiyi kısa sürede çözümlenmesi sağlanmıştır
Özet (Çeviri)
Recently, researches have been studying on expressive and effective usage of large data stack in the internet. Studies are usually on mashup applications based on data gathering from multiple databases. In this thesis, dispersed data stack is evaluated with RestFul based service architecture on web and mobile mashup applications. A model implementation of mashup applications is done in power system planning and analysis area, which deals loading conditions of electricity transmission lines and equipment heavily over nonvisual simulations, by visualization of power system analysis results on geographic map. This implementation is accelerated interpretation time of large data stack on power system analysis and planning studies. Electricity networks are important aspect of economic and social development, and they are heavily depend on future analysis and planning. With this thesis, web and mobile interfaces are developed, and mashup methods are applied so that power system studies are analyzed easily and deeply.