Bakım noktası testler için kağıt tabanlı mikro ve makro akışkan platformlar
Paper-based micro and macro fluidic platforms for point-of-care testing
- Tez No: 397010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hastalıkların erken teşhis edilmesinin hayati önem taşıdığı bilinen bir gerçektir. Günümüzde hastalık teşhislerinde kullanılan sistemlerin çoğunun pahalı ve uzman kullanıcı gerektiren sistemler olması özellikle az gelişmiş bölgelerde insanların bu sistemlerden yararlanmasını kısıtlamaktadır. Bu problemi aşmak ve daha çok insanın teşhis sistemlerini kullanabilmesini sağlamak amacıyla son yıllarda kağıt tabanlı mikroakışkan platformlar geliştirilmiştir. Üretim sırasında kağıdın ana malzeme olarak tercih edilmesinin nedeni kolay bulunabilmesi, pasif sıvı taşımasına izin veren yapısı ve kimyasal-biyokimyasallarla olan uyumluluğudur. Kağıdın bu özelliklerinden faydalanılarak oluşturulan kağıt tabanlı mikroakışkan platformlar mevcut sistemlerle yapılan analizleri, basit üretim sürecine sahip düşük maliyetli ve taşınabilir boyutlardaki yapısı ile gerçekleştirmektedir. Bu amaçla bu çalışmada klinik tanıda kullanılabilecek kağıt tabanlı mikro ve makroakışkan platformlar üretilirken çizim, boyama, baskılama ve buhar fazı polimerizasyonu yöntemleri kullanılmıştır. Buhar fazı polimerizasyonu yöntemi ile desenleme tek adımda dikloro-[2,2]-parasiklofanın polimerizasyonu ile gerçekleştirilmiştir. Üretilen kağıtların karakterizasyonları gonyometre, elipsometre, FT-IR, SEM ve EDX yardımıyla yapılmıştır. Ayrıca desenlenerek üretilen kağıtlar kan ve idrar gibi vücut sıvılarındaki glukoz, toplam protein, ALP, ALT ve ürik asit miktarının belirlenmesi için uygun hale getirilmiştir. Her bir hedef molekülün tayin sınırı belirlenmiş ve glukoz için 25 mg/dL, protein için 1,04 g/L, ALP için 7,81 U/L, ALT için 1,6 mmol/L ve ürik asit için 2,18 mg/dL olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is well known that the early diagnosis of diseases is vital. Nowadays, because of the expensiveness of systems used in disease diagnosis and requirement of expert users are restricted the people especially live in less developed regions to benefit from these systems. Paper-based microfluidic platforms have been developed in recent years to overcome this problem and provide more people to use these diagnose systems. Paper used as main material at manufacturing process because of its ease of find, allowing passive fluid transport and its chemical-biochemical compability. The paper-based microfluidic platform created by benefiting from these properties of paper performs the analysis with existing sytems with a simple manufacturing process at low cost and portable size. For this purpose, drawing, painting, printing and vapor phase polymerization methods are used in manufacturing of paper based micro and macro fluid platforms which can be used in clinical diagnose. Patterning with vapor phase polymerization method is accomplished by polymerization of dichloro-[2,2]-paracyclophane in a single step. The characterization of the produced paper was carried out using goniometer, ellipsometer, FT-IR, SEM and EDX. The papers produced with patterns were also adapted to determine glucose, total protein, ALP, ALT and uric acid concentration in body fluids such as blood and urine. Limit of quantification for each target molecule was identified, these are 25 mg/dL for glucose, 1,04 g/L for protein, 7,81 U/L for ALP, 1,6 mmol/L for ALT, and 2,18 mg/dL uric acid.