The analysis of magnetic field and losses of transformer with the help of finite element method
Sonlu elemanlar yöntemi yardımıyla transformatörün manyetik alan ve kayıp analizi
  1. Tez No: 397018
  2. Yazar: ABDOLREZA GHAFFARLOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRES İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Transformatörler; elektrik sistemlerinde gerilim seviyesinin değiştirilmesinde kullanılır. Gerilimin yükseltilmesinde“yükseltici”ve gerilimin düşürülmesinde ise“düşürücü”tipi transformatör kullanılır. Transformatörler faklı güç, farklı yapı ve farklı gerilim seviyelerine sahiplerdir. Güç transformatörleri elektrik sistemlerinin önemli bölümünü oluşturmaktadır. Bu çalışmada, üç farklı dağıtım transformatörün manyetik alanı ve kayıpları üzerinde çalışma yapılmaktadır. Çalışmalar, sonlu elemanlar yöntemi temeline dayanan ansoft firmasının“Maxwell 3D”isimli, tasarım ve analiz yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda, iki farkı tek fazlı (30 kVA, 100 kVA) ve bir adet üç fazlı (400 kVA) transformatörün boşta ve tam yükteki manyetik alanları ve kayıpları incelenmiş ve elde edilen sonuçlar deneysel sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transformers are used to adjust the voltage level in electrical systems. To increase the voltage level“step up”and to decrease the voltage level“step down”type transformers are used. There are different transformers considering their power, construction and voltage level. Transformers make the important part of the electrical systems. In this study, the magnetic field and losses of three different distribution transformers are studied. The study has been done using“Maxwell 3D”software of ansoft Corporation which is based on the finite element method. For this purpose, the magnetic field and losses of two single-phase (30 kVA, 100 kVA) and one three-phase (400 kVA) distribution transformer have been investigated for no-load and load states and the results were compared with those of practical.