Navier-Stokes-Voight denklemlerinin belirleyici modları ve yerel olmayan çekicileri
Global attractors and determining modes for Navier-Stokes-Voight equations
- Tez No: 397019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde; viskoelastik sıkıştırılamaz akışların üç boyutlu Navier-StokesVoight modelinin uzun zaman aralıklarındaki davranışları incelenmiştir. Üç boyutlu Navier-Stokes-Voight denklemleri için yerel olmayan çekicilerinin varlığı gösterilmiştir. Bu denklemin çözümlerinin asimptotik belirleyici modları için bir üst sınır elde edilmiştir. Çalışmanın sonunda üç boyutlu Navier-Stokes-Voight denklemleri tarafından oluşturulmuş yarı grupların yerel olmayan çekicileri üzerinde belirleyici modlar için bir değerlendirme verilmiştir. Çalışma kaynaklarda bilinen elde edilmiş sonuçların incelenmesiyle oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis: the long-term behaviour of the three dimensional Navier-Stokes-Voight model of viscoelastic incompressible fluids were investigated. It's shown that there exist a global attractor for the three dimensional Navier-Stokes-Voight equations. An upper bound for asymptotic determining modes for the solution of three dimensional Navier-Stokes-Voight equations is obtained. At the end of the study, an estimate for global attractor of semigroup, which is generated by these equations, is given. This study is formed by the examination of the results which are obtained.