Hidroelektrik santralleri için yeni bir model türbin hız regülatörü tasarımı
Designing a new model of turbine speed regulator for hydroelectric power plants
- Tez No: 397028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmeler ve ihtiyaçlara bağlı olarak elektrik enerjisi çok önemli bir konuma gelmiştir. Dünyada elektrik ihtiyacı hidroelektrik santraller, termik santraller, nükleer santraller, hidrojen enerjisi ve rüzgar ile güneş enerjileri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanmaktadır. Bu enerji türlerine göre ekonomikliği ve çevreci özelliği ile ön plana çıkan hidroelektrik santraller su kaynakları bakımından zengin olan ülkemizde de giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu çalışmada hidroelektrik santralleri için yeni bir model hız regülatörü tasarlanmıştır. Sistem PLC S7-1200 denetleyici tarafından kontrol edilmiştir. PLC Sistemine bağlı bir bilgisayar, servo motor ve servo motor sürücü vardır. Kontrol sistemi çıkış şebeke frekansını sürekli kontrol etmekte ve türbin kanat açılarını frekans bilgisine göre ayarlamaktadır. Santralin baraj kapağı yine sistem üzerinden kontrol ile kapatılıp açılmaktadır. Tüm bu regülasyon sistemi yazılmış olan SCADA simülatöründe anlık olarak kontrol ve kayıt edilebilmektedir. Ayrıca santrale regülasyon sisteminin kurulduğu ilk zamandan, içinde bulunulan zamana kadar ki süreçte istenilen bir tarihe gidilip regülasyon anlık verileri incelenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to technologic advancements and needs, electricity has become more important today. Throughout the world, electricity is provided by hydroelectric power plants, thermal power plants, nuclear power plants and renewable energy sources such as hydrogen, wind and solar energy. Hydroelectric power plants, which stand out as with its features such as being economic and environment friendly compared to other type of energy, became widespread in our county which is rich in water resources. In this study, a new model of speed regulator is designed for hydroelectric power plants. The system is controlled by PLC S7-1200 Controller. It has a computer, servo motor and a servo motor driver connected to PLC System. Control system controls the output network frequency continuously and adjusts blade angles of the turbine according to the frequency. Floodgate of the plant is opened and closed via the system. This entire regulation system can be controlled and recorded instantaneously on the SCADA simulator. Moreover, it is also possible to go back to any date from the current time to the time when the regulation system was installed in the plant and review the regulation data.