Planya makinesinde işleme ve malzeme özelliklerinin gürültü seviyesine etkileri
Effects of machining and material properties on noise level at planer
  1. Tez No: 397047
  2. Yazar: ARİF GÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BURDURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, planya makinesinde kavak ve kayın ağaçların işlenmesi anında ağaç türü, kesme derinliği ve malzeme genişliğinin gürültü emisyonu üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca göre, 40 mm, 80 mm ve 160 mm malzeme genişliğine sahip kavak (populus nigra) ve Doğu Kayını (Fagus orientalis L.) ağaçlarından elde edilen örnekler, 1 mm, 2 mm ve 3 mm kesme derinliğinde işlenmiştir. İşleme esnasında EXTECH INSTRUMENTS HD 600 Gürültü Ölçüm ve Kayıt Cihazı kullanılarak ağaç türü, genişliği ve kesme derinliğine göre gürültü seviyeleri“dB(A)”olarak ölçülmüş ve SPSS 17 (Statistical Program fort he Social Sciences) programında analiz edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre planya makinesinde kayının rendelenmesi işleminde ortaya çıkan gürültü seviyesi 90,11 dB(A), kavağın işlenmesinde ortaya çıkan gürültü seviyesinden 88,92 dB(A) daha yüksektir. 1 mm kesme derinliğinde gürültü seviyesi 87,89 dB(A) iken bu değer 2 mm kesme derinliğinde 89,82 dB(A)'ya ve 3 mm kesme derinliğinde 90,82 dB(A)'ya yükselmektedir. 40 mm, 80 mm ve 160 mm malzeme genişliklerinde, gürültü seviyesi sırasıyla 86,77 dB(A), 89,61 dB(A) ve 92,18 dB(A)'dır. Hem malzeme genişliği, hem de kesme derinliğinin iki ağaç türünde de gürültüyü arttırıcı yönde etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of tree species, depth of cut and material width on noise emission level were researched during machining of beech and poplar tree in planing machine. According to this purpose, samples which are obtained from poplar and oriental beech that have 40 mm, 80 mm or 160 mm material width were planed at the cutting depth of 1 mm, 2 mm, or 3mm. Noise levels as dB(A) were measured in connection with wood species, cutting with and cutting depth by using EXTECH INSTRUMENTS HD 600 Noise Measurement and Recorder during planing of the samples and data were analyzed in SPSS 17 (Statistical Program for the Social Sciences). According to results of the study, noise level in planing of beech wood (90,11 dB(A)) was higher than that of poplar wood (88,92 dB(A)). While noise level was 87,89 dB(A) at 1 mm depth of cut, this value increased to 89,82 dB(A) at 2 mm depth of cut and 90,82 dB(A) at 3 mm depth of cut. Noise levels were 86,77 dB(A), 89,61 dB(A) and 92,18 dB(A) for the cutting widths of 40 mm, 80 mm and 160 mm, respectively. Both depth of cutting and width of cutting were increased noise level in planing of both beech and poplar wood.