Türkiye ile Avrupa Birliği ülkelerinin katı atık yönetimi performansının incelenmesi
Investigation of solid waste management performance of Turkey and European Union countries
- Tez No: 397073
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, parametrik olmayan ölçüm yöntemlerinden biri olan Veri Zarflama Analizi (VZA) yöntemi kullanılarak, Türkiye'nin Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki katı atık yönetimi performansının ölçülmesi amaçlanmıştır. Türkiye ile AB ülkelerinin yıllara göre katı atık yönetimi performansındaki değişimler DEAP Version 2.1 bilgisayar programı kullanılarak analiz edilmiştir. 2006-2012 yıllarını kapsayan yedi yıllık dönemde Türkiye'nin AB ülkeleri arasındaki yeri belirlenmeye çalışılmış ve Malmquist Toplam Faktör Verimlilik Endeksi ile ülkelerin yıllara göre hesaplanan skorları bir önceki yılın skorları ile karşılaştırılarak her ülkenin katı atık yönetimi performansındaki değişimler belirlenmiştir. Ülkelerin katı atık yönetimi performanslarının zaman içindeki değişimini inceleyebilmek amacıyla üç farklı model uygulanmıştır. Çevresel performans tabanlı modelde ve ekonomik performans tabanlı modelde uygulanan Malmquist Endeksi analiz sonuçlarına göre katı atık yönetimi performansı açısından en başarılı ülkeler Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, İspanya, İtalya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Malta, Hollanda, Avusturya, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovenya, Slovakya, Finlandiya, İsveç ve Türkiye olmuştur. Katı atık yönetimi performansı için klasik VZA tekniğinin uygulandığı son modelde Belçika, Almanya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Slovenya, Finlandiya, İsveç, İngiltere ve Türkiye en iyi performansa sahip ülkelerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to measure performance of solid waste management between Turkey and Europe Union Countries by using the method of Data Envelopment Analysis (DEA) which is one of the non-parametric measurement methods. The changes of performances about solid waste management in Turkey and Europe Union Countries are analyzed by using DEAP Version 2.1 program with respect to years. In a span of seven years including the years of 2006-2012, it is tried to determine the position of Turkey in Europe Union Countries and the changes of performances of each country about solid waste management via comparing the scores which are calculated by years with the scores of previous year using Malmquist Total Factor Productivity Index. Three different models are used for the purpose of examining the change performance of solid waste management of countries in years. According to the result of Malmquist Index analysis applied to the environmental performance based and economic performance based model, Belgium, Bulgaria, Czech Republic, Spain, Italy, Latvia, Lithuania, Hungary, Malta, Netherlands, Austria, Poland, Portugal, Romania, Slovenia, Slovakia, Finland, Sweden and Turkey are the most successful countries in terms of solid waste management performance. Based on the result of classical DEA tecnique for the last model, Belgium, Germany, Luxembourg, Netherlands, Portugal, Slovenia, Finland, Sweden, the UK and Turkey have the best performance of solid waste management.