Kentsel mekan bileşenleri olarak: beden, devinim ve performans
Components of urban space: body, movement and performans
  1. Tez No: 397079
  2. Yazar: EZGİ BAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sanat disiplinleri, kent ve mimarlık arasında giderek daha da görünür hale gelen bağ sürekli, hareketli ve kaçınılmazdır. Kent, tasarımın kitlelere iletim potansiyelleri dolayısıyla bu birliktelikte önemli bir rol oynar. Kentin performatif dönüşümlerini incelemeyi amaçlayan bu çalışma, kendiliğinden gerçekleşen rastlantısal olayları kurgulayarak yeni bir gerçeklik kazandırmayı hedefleyen performans olgusunu irdeler. Kamusal kent mekanları tüm bireylerin ulaşımına imkan sağlamasıyla toplumsal pratiklerin oluşmasında en önemli rolü oynar. Toplumsal hareketlerin, kendiliğinden gerçekleşen rastlantısal performansların ve kurgulanmış kentsel performansların buluştuğu bu alanlar kültürel oluşumun merkezidir. Dolayısıyla kentte değişim/dönüşüm bu noktalarda gerçekleşen etkileşimlerle tetiklenir. Kent kültürü kamusal alanlarda gerçekleşen rastlantısal ve kurgusal performansların birbirleri arasındaki geri dönüşlerle beslenir. Rastlantısal performansları kurgulayan sanatsal oluşumlar kentin bir parçası olarak görünür hale gelmelidir. Böylece yaratılan kurgusallık rastlantısal dinamikleri ortaya çıkaracak zeminler yaratacak ve bilginin iki yönlü etkileşimi sürekli hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
The connection, between art disciplines, city and architecture is constant, vibrant and mandatory. City hosts an important role in this connection for its potentials of transmitting art to the population. This study, aimed to examine performative transformation of the city and the phenomenon of performance that intends to fictionalize spontaneous rondom events and create a new reality. Urban public spaces play a major role in the formation of social practices by providing access for all individuals. These spaces where social movements, spontaneous random performances and fictional performances come together are the center of cultural formation. Therefore, the interactions in public spaces trigger change/transformation in the city. Urban culture lives on feedbacks of random and fictional performances appear in public sphere. Artistic movements that fictionalize random performances should become visible as a part of the city. Thereby, created fictionality establishes a ground to unveil random dynamics and bidirectional interaction will become continual.