Ağırlıklı grafların işaretsiz laplacıan özdeğeri için üst sınırlar
Upper bounds for the signless laplacian eigenvalue of weighted graphs
- Tez No: 397107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE BÜYÜKKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, kenar ağırlıkları pozitif tanımlı kare matrisler olan basit, bağlantılı ve ağırlıklı grafların işaretsiz Laplacian matrisinin en büyük özdeğeri için bazı üst sınırlar bulunmuş ve bu sınırların eşitlik durumları incelenmiştir. Ayrıca bulunan sınırlar yardımı ile ağırlıklı ve ağırlıksız graflar üzerinde bazı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some upper bounds are found for the largest eigenvalue of the signless Laplacian matrix of simple, connected and weighted graphs, where the edge weights are positive definite square matrices and equality states of these bounds are examined. Also some results on weighted and unweighted graphs are obtained by means of these bounds.