Bölgesel ekonomik kalkınmada yönetişim: İzka ve Bakka üzerine bir inceleme
Governance in regional economic development: İzmir and West Black Sea development agencies cases
- Tez No: 397106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECİBE AYDAN SAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Son çeyrekte ülke gündeminde ve akademik yazında önemli bir yer edinen yönetişim kavramsallaştırmasının bölgesel kalkınma politikaları ve dolayısıyla bölgesel kalkınma üzerinde önemli bir etkisi bulunmaktadır. Bölgesel kalkınmada öncü rol üstlenen kurumlardan olan kalkınma ajansları sosyal ve ekonomik gelişmenin hızlandırılmasında önemli bir araç olarak görülen bölge planlarını hazırlamaktan sorumludur. Bu kapsamda örnek olarak seçilen İzmir ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajanslarının hazırladığı 2014-2023 bölge planlarını yönetişim kavramının en temel dayanağı olan katılım boyutu açısından incelemeyi amaçlayan bu tez çalışmasında öncelikle bölgesel kalkınma, yönetişim ve kalkınma ajansları arasındaki ilişki irdelenmekte ve Avrupa Birliği'nde seçilen üç ülkeden (Romanya, Slovenya ve Macaristan) üç ayrı ajansa ait bölge planları üzerinden yönetişim uygulamaları ele alınmaktadır. Daha sonra ise Türkiye'de kalkınma ajanslarının durumuna göz atılarak, İzmir ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajanslarının hazırladığı bölge planları değerlendirilmektedir. Tezde yöntem olarak derin görüşme ve anket formu uygulaması kullanılmıştır. Bölge planlarının hazırlanmasında öncü rol üstlenen Kalkınma Bakanlığı, İzmir ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansları ile yapılan derin görüşmelerin ve plan hazırlık sürecine destek veren kamu-özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerden seçilen katılımcılara uygulanan anketlerin değerlendirilmesi sonucu tezin çıkış noktası olarak belirlenen temel sorulara da cevap aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
The conceptualisation of governance prominently taken part in the academic literature as well as in the country's agenda within the last quarter of the century and it has a considerable impact on the regional development policies, consequently on the regional development. The development agencies as the pioneering institutions for the regional development are responsible for accelerating social and economic development. Within this context, the aim of this thesis is to analyse the regional plans for 2014-2023 prepared by Izmir and West Black Sea Development Agencies as two cases from the perspective of participation as a main principal of concept of governance. Initially, three different agencies from three different EU countries (Romania, Slovenia, Hungary), is investigated the governance implementations of the regional plans prepared by them, to find out correlation between regional development, governance and development agencies. Thereafter, reviewing the situation in Turkish development agencies, the regional plans prepared by Izmir and West Black Sea Development Agencies are evaluated. In the thesis, the in-depth interviews and questionnaire techniques are used as the survey methods. Analysing the results of these in-depth interviews with the authorities from the Ministry of Development and Izmir and West Black Sea Development Agencies who are playing the pioneering role for preparation of the development plans, and of the questionnaires answered by the selected people from public sector, private sector, NGOs and universities who had contributed to those plans, it is tried to find out answers to the principal questions underlying the thesis discussions.