Titanyum dioksit nanotüplerin morfolojisini etkileyen faktörlerin deney tasarımı ile belirlenmesi
Determining the factors affecting the morphology of titanium dioxide nanotubes with experimental design
  1. Tez No: 397206
  2. Yazar: UFUK ERKILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURŞEN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, titanyum implant malzemelerin yüzey özelliklerinin geliştirilmesi için kullanılan elektrokimyasal parlatma ve titanyum dioksit nanotüp tabakası büyütülmesi yöntemleri araştırılmıştır. Elektrokimyasal parlatma deneyleri, merkezi bileşik tasarım (CCD) ile tasarlanmış, deney parametrelerinin yüzey pürüzlülüğüne etkisi belirlenmiş ve optimizasyon çalışması yapılmıştır. Titanyum dioksit sentezleme çalışmalarında elektrokimsyasal anaodizasyon yöntemi kullanılmıştır. Deneyler, Box-Behnken tasarımı kullanılarak tasarlanmış, deney parametrelerinin nanotüp çapı ve nanotüp uzunluğuna etkisi analiz edilmiştir. Nanotüplerin faz analizi için farklı sıcaklıklarda ısıl işleme tabi tutulan numunelerle XRD analizi yapılmıştır. Nanotüplerin morfolojisinin analiz edilebilmesi için taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılmıştır. Sonuçlar JMP 12 programı ile analiz edilmiştir. Elektrokimyasal parlatmada, voltaj ve süre ana etkileri ile Voltaj*Süre etkileşimi dışındaki etkileşimlerin yanıt üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Titanyum dioksit nanotüplerin sentezinde; nanotüp çapı üzerinde Voltaj ana etkisi ile Voltaj*Süre etkileşiminin etkili olduğu, nanotüp uzunluğu üzerinde ise Konsantrasyon, Voltaj ve Süre ana etkileri ile Konsantrasyon*Voltaj, Konsantrasyon*Konsantrasyon etkileşimlerinin etki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the electrochemical polishing and titanium dioxide growth techniques used for improving the surface properties of titanium implant materials were investigated. Electrochemical polishing experiments were designed with central composite design (CCD), effects of experimental parameters on surface roughness were determined and optimization studies were conducted. In order to synthesize titanium dioxide nanotubes, electrochemical anodization was used. Experiments were designed by using Box-Behnken design and effects of experimental parameters on nanotube diameter and nanotube length were analyzed. XRD analysis of heat treated samples at different temperatures were performed for phase analysis of the nanotubes. Nanotube morphology was analyzed by scanning electron microscobe (SEM). Results were analyzed using JMP 12 software. In the electrochemical experiments, it has been found that main effects (voltage and time) and all the intreractions except Voltage*Süre interaction affect response. In the nanotube growth experiments, statistical analysis revealed that Voltage main effect and Voltage*Time interaction affect the nanotube diameter. Also, it has been found that Concentration, Voltage, Time main effects and Concentration*Voltage, Concentration*Concentration interactions affect the nanotube length.