Reduced cAMP-dependent protein kinase (PKA) signaling can increase the fitness of Saccharomyces cerevisiae cells lacking mtDNA
Azaltılmış Protein Kinaz A (PKA) aktivitesi, mtDNA'sı olmayan Saccharomyces cerevisiae hücrelerinde büyüme kusurlarını ortadan kaldırabilir
  1. Tez No: 397236
  2. Yazar: EMEL AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CORY DAVID DUNN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Mitokondriyal DNA (mtDNA) hasarları hücreyi olumsuz etkileyerek çeşitli hastalıklara yol açar. Mitokondriyal DNA'da meydana gelen bu hasarların, ilerleyen yaşla birlikte önemli miktarlara geldiği gösterilmiştir. Bu nedenle mitokondriyal DNA mutasyonlarının yaşlanma sürecinde önemli bir faktör olduğu belirtilmiş, hatta yaşlanmaya yol açan sebep olma olasılığını arttırmıştır. Ne yazık ki bu hasarların yol açtığı hastalıkları tedavi edebilecek yöntemler geliştirilememiştir. Mitokondriyal fonksiyon ve biyogenezi hücrenin besin ortamı tarafından kontrol edildiğinden, bu genellikle tüm canlılarda benzer yapıya sahip olan besin algılama yollarında yapılacak değişik düzenlemelerin, mitokondriyal hastalıkları başarıyla tedavi etmesi mümkündür. Tek hücreli ökaryot Saccharomyces cerevisiae kullanarak yapılan deneyler, besin algılama ve mitokondriyal fonksiyon arasındaki bağlantıyı araştırmamızı mümkün kılar. Tezimin odak konusu ortamdaki glikoz durumuna göre S. cerevisiae davranışını kontrol eden protein kinaz A (PKA) sistemidir. Azalmış PKA aktivitesinin mtDNA kaybının sebep olduğu büyüme kusurlarını ortadan kaldırdığını gösterdik. Bulgularımız ortamdaki glikozun algılanmasının mitokondriyal genomu olmayan hücreler için zararlı olduğu görüşünü desteklemektedir, fakat bu sonuçların deneylerde kullanılan maya türüne özel olduğunu da belirtmeliyiz. İlginç bir şekilde sonuçlarımız, mitokondriyal protein girişini sağlayan politopik membran proteinlerinin, mtDNA'sı olmayan hücrelerde PKA aktivitesinin azalmasıyla sağlanan faydaları almak için gerekli olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Damage to the mitochondrial genome (mtDNA) severely affects the cell and causes disease. Mutations to mtDNA also accumulate throughout the lifespan of many organisms and may be a proximal cause of aging. There is no effective treatment for ailments caused by mtDNA mutation. Since mitochondrial function and biogenesis are controlled by the nutrient environment of the cell, it is possible that perturbation of conserved, nutrient-sensing pathways may successfully treat mitochondrial disease. Experiments using the tractable eukaryote Saccharomyces cerevisiae allow us to investigate the connection between nutrient-sensing and mitochondrial function. The main focus of my thesis is on the protein kinase A (PKA) pathway, which controls S. cerevisiae behavior according to glucose availability. We found that reduced PKA signaling leads to improved fitness after mtDNA loss. Our findings support the idea that glucose sensation is harmful for cells lacking the mitochondrial genome, however these effects are heavily dependent upon yeast genetic background. Interestingly, robust import of mitochondrial polytopic membrane proteins may be required in order for cells with no mtDNA to receive the full benefits of PKA reduction.