Feedback control of nonlinear parabolic equations by finite determining parameters
Sonlu sayıda belirleyici parametre ile doğrusal olmayan parabolik denklemlerin geri bildirim denetimi
  1. Tez No: 397263
  2. Yazar: SERAP KURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VARGA KALANTAROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde, sonlu sayıda parametreli geribildirim denetim sistemlerini kullanarak, ikinci dereceden doğrusal olmayan parabolik denklemlerin çözümlerinin kararlılığını çalışıyoruz. Özellikle, doğrusal olmayan parabolik denklemler için başlangıç sınır değer problemlerinin (Neumann ve Dirichlet sınır koşulları ile) sıfır-durgun-durum (zero steady state) çözümünün kararlılığı incelenmiştir. Sonlu parametreler olarak, konumsal ortalamalar (sonlu hacim elemanları), sonlu Fourier modları ve sonlu düğümsel gözlemlenebilirler (observables) ve geribildirim denetleyicileri kullanılmıştır. Buna ek olarak, çözümlerin başlangıç değerine sürekli bağımlı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study on stabilization of the solutions of second order nonlinear parabolic equations by using finite parameters feedback control systems. In particular, the zero steady state solution of initial boundary value problems, for nonlinear parabolic equations (with Neumann and Dirichlet boundary conditions) is examined. Finite parameters, such as, spatial averages (finite volume elements), finitely many Fourier modes and finitely many nodal observables and controllers are used. Moreover, continuous dependence of the solutions on the initial data is shown.