Betonarme bir binada sismik izolasyonlu ve izolasyonsuz çözümlerin karşılaştırılması
Comparison of seismic base isolated and unisolated rc buildings
  1. Tez No: 397301
  2. Yazar: SELCAN BAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT UZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sismik izolasyon yönteminde amaç; zemin ile yapının tabanı arasına esnek enerji sönümleyici elemanlar yerleştirerek zeminden yapıya aktarılan deprem kuvvetlerinin azaltılmasıdır. Bu çalışmanın amacı yapıların sismik taban izolasyonu tekniği ile tasarlanarak, depreme karşı dayanıklı hale getirilmesidir. Sismik izolasyonun yapı davranışını göstermek amacıyla 3 katlı bir betonarme bir bina önce ankastre temelli olarak, daha sonra sismik izolasyonlu olarak analiz edilmiştir. Eşdeğer deprem yükü yöntemi ve mod birleştirme yöntemi kullanılarak çözümler yapılmıştır. Sonuç olarak sismik izolasyon yapılması durumunda kat kesme kuvvetlerinin azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of seismic base isolation method is to decrease the earthquake forces transmitted from ground to the building by placing flexible energy-absorbing elements into the ground and the building foundations. The aim of this study is to construct earthquake resistant buildings using the seismic base isolation technique. To this aim, a three storey RC building was modelled and analyzed using equivalent earthquake force and mode superposition methods. The response of RC building considering base isolation was compared that of RC building not considering base isolation. As a result, it was determined that shear forces at each storey decrease in case of seismic isolation.