Betonarme bir yapının sismik izolasyonlu ve izolasyonsuz olarak Türkiye bina deprem yönetmeliği 2018' e göre dinamik davranışlarının belirlenmesi ve yapım maliyetlerinin karşılaştırılması
Determining the dynamic behaviors of a reinforced concrete building with and without base isolation according to Turkey building earthquake code 2018 and comparison of construction costs
- Tez No: 764312
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Hazırlanan yüksek lisans tez çalışmasında, deprem yalıtımının genel ilkeleri anlatılmış ayrıca ülkemizde de sıkça kullanılmaya başlayan ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018'de konu olan deprem yalıtımı çeşitleri örnekleriyle anlatılmıştır. T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresince yapımı gerçekleştirilmiş olan ankastre mesnetli ve yüksek süneklik düzeyli boşluksuz perdeli bir yapının taban sismik izolasyonlu ve taşıyıcı sisteminin değiştirilerek süneklik düzeyi sınırlı betonarme çerçeve bir yapı olarak ayrı ayrı ETABS sonlu eleman paket programıyla Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018'e göre zaman tanım alanında analizi yapılarak deprem davranışları belirlenmiştir. Deprem davranışları belirlenen yapıların maliyet analizleri çıkarılmıştır. Hazırlanan tez çalışmasının son kısmında, iki farklı taşıyıcı sistem tasarımı ile analizi yapılan yapıların modal analiz sonuçları, zaman tanım alanın da analiz sonuçları ve maliyeleri karşılaştırılarak sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the master thesis study prepared; the general principles of seismic isolation are explained and also the types of seismic isolation, which are frequently used in our country and which are the subject of the Turkey Building Seismic Code 2018, are explained with examples. The base seismic isolation and carrier system of a built with fixed support, high ductility level and gapless curtain wall structure, which was constructed by the Housing Development Administration of the T.R. Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change, was changed as a reinforced concrete frame structure with limited ductility level separately with the ETABS finite element package program. According to the Turkey Building Seismic Code 2018, analysis was made in the time history dynamic analysis and earthquake respond were determined. The cost analyzes of the structures whose earthquake responds were determined were made.