Çelik yapıların farklı standartlara göre karşılaştırmalı tasarımı
Comprative design of steel structures according to the different standards
  1. Tez No: 397302
  2. Yazar: MUHAMMED ÇAĞRI ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ADANUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Son yıllarda ülkemizde çelik yapıların kullanım alanları ve sıklığının arttığı görülmektedir. Bu yapıların, üretim ve uygulama standartlarına bağlı olarak tasarım yönetmeliklerinin farklı yönetmeliklerden olması söz konusudur. Bu tez çalışmasında, farklı ülke yönetmeliklerinin ekonomi yönünden kıyaslanması amaçlanmıştır. Bu amaçla ilk bölümde çelik yapı tipleri ve tez konusu olan Eurocode 3, LRFD (Load and Resistance Factor Design) ve TS 648 yönetmeliklerinin genel tasarım ilkeleri açıklanmıştır. İkinci bölümde, yaygın tercih edilen iki farklı tipteki çelik yapı da Eurocode, LRFD ve TS648'e göre ayrı ayrı boyutlandırılmıştır. Tek açıklıklı dolu gövdeli sanayi tipi çelik yapı ile kompozit döşemeleri olan çok katlı bir çelik büro yapısı, önce sistem geometrileri programa tanımlanmış, TS 498, DBYBHY 2007 yönetmelikleri uyarınca statik analizleri yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, bu iki yapı sisteminin farklı standartlar altında yapılan tasarımı sonucu elde edilen kesitler ve bu yapı elemanlarının kapasite kullanımları karşılaştırılmıştır. Son bölümde bu karşılaştırmalar sonucu elde edilen bulgular verilmiş, ekonomi yönünden irdelenmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, the frequency of use of steel structures increased. Related to the manufacturing and installation standards of these structures, structural design regulations and codes needs to be well accepted different country regulations as well. In this thesis, aimed to comparatively analyze steel structures according to the different country code and regulations in an economic point of view. For this purpose, at the first chapter of the thesis, the types of steel structures and general design parameters of Eurocode 3, LRFD and TS648 are described. At the second chapter of the thesis, two types of steel structures which are generally preferred recently, analyzed according to the Eurocode, LRFD and TS 648 separately. A single span, an industrial type of steel structure and a multi storey office building with composite floor decks, was modeled at the structural analysis software and then analyzed according to the TS498 and DBYBHY 2007 regulations. At the third chapter of the thesis, with the analysis results, section verifications have been calculated according to the European, LRFD and TS 648 regulations and compared the capacity ratios. At the last chapter, the results obtained from analysis and design according to the mentioned three code and regulations, have compared in an economic point of view and suggestions have been made.