Akarsulardaki fizikokimyasal su kalitesinin araştırılması: Trabzon değirmendere ve kolları üzerinde bir çalışma
Investigation of streams water quality: A case study for Trabzon Değirmendere and tributaries
  1. Tez No: 397322
  2. Yazar: SERKAN ÖZBEKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada akarsulardaki fizikokimyasal su kalitesinin araştırılması amacıyla, Trabzon İli'ne içme ve kullanma suyu sağlanan Değirmendere ve kolları üzerinde belirlenen 7 istasyondan 2014 yılı boyunca 3 ayda 1 kez olmak üzere numuneler alınarak fizikokimyasal analizler yapılmıştır. Kuştul, Çiftdere, Atasu Dip Savak, Deniz Öncesi, Öğütlü, Sümela ve Zigana istasyonlarında yapılan ölçümler Avrupa Birliği Su Çerçeve Direktifi'ne göre yenilenen Türkiye'nin yüzeysel su kaynakları mevzuatına göre değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, Sıcaklık, Elektriksel İletkenlik, Koku, Biyokimyasal Oksijen İhtiyacı, Nitrat Azotu, Sülfat, Klorür, Siyanür, Fenol, Hidrokarbon, Polisiklik Aromatik Hidrokarbon, Pestisit ve Ağır Metal (Hg, B, Cr, Co, Ni, Zn, Cd, Ba, Pb, As ve Se) parametrelerinde sonuçların İçme Suyu Elde Edilen veya Elde Edilmesi Planlanan Yüzeysel Suların Kalitesine Dair Yönetmelik'e (İEEPYSKDY) göre A1 sınıfı, Yüzeysel Su Kalitesi Yönetimi Yönetmeliği (YSKYY)'ne göre de I. Sınıf su kalitesinde olduğu belirlenmiştir. pH, Çözünmüş Oksijen, Renk, Askıda Katı Madde, Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ), Toplam Organik Karbon, Amonyak Azotu, Nitrit Azotu, Toplam Kjeldahl Azotu, Toplam Fosfor, Florür, Anyonik Yüzey Aktif Madde ve Ağır Metal (Al, Mn, Cu, Pb ve Fe) parametrelerindeki sonuçların ise genellikle İEEPYSKDY'ye göre A2 ve YSKYY'ye göre II. Sınıf, kısmen de olsa İEEPYSKDY'ye göre A3 ve YSKYY'ye göre III. veya IV. sınıf su kalite sınıfında olduğu belirlenmiştir. Son olarak ölçüm sonuçları Atasu Barajı'nın planlama dönemi olan 1991 yılı su kalitesi değerleri ile karşılaştırılmış ve KOİ değerlerinde fark edilebilir artışların gerçekleştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the physicochemical water quality in rivers so that water samples were taken 1 time every 3 months during 2014 from 7 stations specified on Değirmendere and tributaries which are supply drinking and service water for Trabzon and physicochemical parameters have been tested. Test results which were made on Kuştul, Çiftdere, Atasu Dip Savak, Deniz Öncesi, Öğütlü, Sümela and Zigana stations are evaluated according to Turkey surface water legislation renewed Water Framework Directive. At the end of this study, results of Temperature, Electrical Conductivity, Odour, Biochemical Oxygen Demand, Nitrate, Sulphate, Chloride, Cyanide, Phenols, Hydrocarbons, Polycyclic Aromatic Hydrocarbons, Pesticides and Heavy Metals (Hg, B, Cr, Co, Ni, Zn, Cd, Ba, Pb, As and Se) parameters are in A1 class according to regulation of Turkey surface water used for drinking water supply and in Class I according to regulation of Turkey surface water quality management were determined. But, pH, Dissolved Oxygen, Colour, Chemical Oxygen Demand (COD), Total Organic Carbon, Ammonia, Nitrite, Total Kjeldahl Nitrogen, Total Phosphorus, Fluoride, Anionic Surfactants, Heavy Metals (Al, Mn, Cu, Pb and Fe) results are in A2 class generally, in A3 class partly according to regulation of Turkey surface water used for drinking water supply regulation and in Class II generally, in Class III and IV partly according to regulation of Turkey surface water quality management were determined. Finally, the measurement results Atasu Dam planning period of 1991 compared with the values of water quality and it has been detectable increase in COD values have been found to occur.