Kayseri civarındaki akarsuların anorganik kirlilik açısından incelenmesi
  1. Tez No: 9872
  2. Yazar: MUSTAFA SOYLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET t Bu çalışmada Kayseri civarındaki akarsulardan Kızılırmak, Sarmısaklı Çayı, Zamantı Irmağından dört mevsim boyunca alınan su numunelerinin analizleri yapılmıştır. Su numunelerindeki alkali elementler alev fotometresiyle, toprak alkali elementleri ise direk olarak alevli atomik absorbsiyon spektrooıetresi ile tayin edilmiştir. NO] ve PQ1 anyonlarının tayinlerin de spektrofotometrik, S04 ve Cl anyonlarının tayinlerinde ise titrimetrik yöntemler kullanılmıştır. Eser metal iyonlarının tayinleri, Amberlit XAD-4 reçinesi yardımıyla zenginleştirildikten sonra, enjeksiyon yöntemi kullanılarak alevli AAS ile yapılmıştır. Zenginleştirme yöntemi ile ilgili analitik parametreler de incelenmiştir. Zenginleştirme yönteminin geri kazanma verimi % 90-95, % bağıl standart sapması % 1-4 olarak bulunmuştur. Su numunelerinin analizleri sonucunda elde edilen sonuçlar genel olarak kirlenme sınırlarının altında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the analysis of the water samples taken during the four seasons from the Kızılırmak, Sarmısaklı, Zamanti rivers have been made. Alkaline elements in the samples are determined by using flame spectro photometry, earth alkaline elements are determined by using flame atomic absorbtion spectrometry directly. The determinations of N0~3 and POt, anions have been caried out by using UV-visible spectrophotometry, SOU and Cl~ anions have been analysed with titrimetric methods. After the enrichment with Amberlit XAD-4 resin, the trace metal ions have been analysed by using flame AAS with injection method. Analytical parameters related to enrichment method have also been investigated. Recoveries of the method have been found to be> at the range of 90-95 %, and the relative deviation have been found 1-4 %. The results obtained by the analysis of the water samples, are generally within the limits of pollution. vi