Mudurnu çayı ve Büyüksu kirliliğinin tarımsal açıdan izlenmesi
Monitoring of Mudurnu and Büyüksu creeks pollution in view of agricultural use
  1. Tez No: 5734
  2. Yazar: ARİF KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi MUDURNU ÇAYI VE BÜYÜKSU KİRLİLİ?İNİN TARIMSAL AÇIDAN İZLENMESİ Arif KAR AKAYA Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. llhami ÜNVER 1987, Sayfa: 54 Jüri: Doç. Dr. îlharai ÜNVER Prof.Dr. İ Ihan AKALAN Doç. Dr. Gülerman SÜRÜCÜ Bu araştırmada Bolu Seka Lamine ve Lif Levha Fabrika sı* nm Mudurnu Çayı ile Büyüksu'da neden olduğu atıksu kirli liğinin boyutları ve zararlı etkileri incelenmiştir. Fabrika, Bolu-Mudurnu karayolu üzerinde Mudurnu Çayı yakınında yer almakta olup, ortalama 40 l/sn dolayında deği şen atıksular hiçbir önlem alınmadan Mudurnu Çayı'na boşal tılmaktadır. Yöre çiftçilerinden, fabrika atıksularının neden ol duğu zararlar konusunda sürekli yakınmalar alınmaktadır. Sulama döneminde çalışılan alanın 5 ayrı yerinden (Lif levha çıkışı, lamine levha çıkışı, atıksu karışmadan önce, atıksu karıştıktan sonra, Mudurnu-Büyüksu kavşağından sonra) alınan su örneklerinde yapılan analizlerde, atıksuda ve ka rıştığı akarsularda yer yer kimyasal oksijen ihtiyacı, tuz luluk, pH, bor, bakır, arsenik, alüminyum ve mangan açısın dan sulama suyu limitlerini aşan değerler saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Akarsu kirliliği, su kalitesi ölçürfeleri Mudurnu Çayı, kimyasal oksijen ihtiyacı, tuzluluk, bor, pH, alüminyum, bakır, ar senik.
Özet (Çeviri)
XV ABSTRACT Masters Thesis MONITORING OF MUDURNU AND BÜYÜKSU CREEKS POLLUTION IN VIEW OF AGRICULTURAL USE Arif KARAKAYA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. îlhami ÎİNVER 1987, Page: 54 Jury: Assoc. Prof. Dr. îlhami ÜNVER Prof. Dr. îlhan AKALAN Assoc. Prof. Dr. Gülerman SÜRÜCÜ The size and type of wastewater pollution in Mudurnu and Büyüksu streams created by“Bolu Seka Lamine and Fibrous Board Factory”wastewater disposals, and its harmful effects have been studied. The factory is on Bolu-Mudurnu Highway near Mudurnu stream. Waste water with about 40 1/sec discharge rate has been discharged into Mudurnu stream without any treatment. Comp&ints of regional farmers on that matter have been regularly received. Analysis on 5 water samples taken during irrigation period from 5 different points-fibrous board outlet, lamine board outlet, up and down of discharge point and after Mudur- nu-Büyüksu junctionin the area sudied indicated that chemical oxygen demand, salinity, pH, boron, cupper, arsenic, alumi nium and manganese levels were often out the limits edopted for irrigation waters. KEY WORDS: Surface water pollution, water quality criteria, Mudurnu stream, salinity, pH, boron, cupper, arsenic, alumi nium, manganese.