YPd2B2C ve YPt2B2C malzemelerinin fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physical properties of the YPd2B2C and YPt2B2C materials
- Tez No: 397340
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MURAT TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzün ilerleyen teknolojisine hiç şüphesiz Fizik biliminin katkısı oldukça büyüktür. Fizik biliminde meydana gelen herhangi bir gelişme hızla teknolojiye aktarılmakta ve insanlığın kullanımına sunulabilmektedir. Bu bilimsel gelişmeler ışığında en çok merak konusu olan alanlardan bir tanesi Süperiletkenlik olarak adlandırdığımız fenomendir. Bu olayın tam olarak anlaşılabilmesi hem bilimsel hem de teknolojik olarak inanılmaz bir atlama basamağı olacağı herkesçe kabul gören bir gerçektir. Bu tezde intermetalik borkarbid ailesinin iki ferdinin fiziksel özellikleri incelenerek Süperiletkenlik özellikleri hakkında teorik olarak bilgi sahibi olmaya çalışılmıştır. YPd2B2C, borkarbid ailesi arasında en yüksek süperiletkenliğe geçiş sıcaklığına sahip malzemesi olarak dikkatleri üzerine çekmiş bulunmaktadır. Bu materyal ile birlikte yine bir borkarbid olan YPt2B2C incelenerek, bahsi geçen iki materyal kıyaslanmış ve yapısal, elektronik, titreşim ve süperiletkenlik özellikleri tartışılmıştır. İlk dört bölümde sırasıyla giriş bölümünde tezin yazılma amacı açıklanıp, ikinci bölümde malzemelerin kristal yapıları hakkında bilgi verildikten sonra üçüncü bölümde Yoğunluk Fonksiyonel Teorisine değinilmiş ve sonraki bölümde süperiletkenlikten bahsedilmiştir.. Beşinci bölümde YPd2B2C, ve YPt2B2C materyallerinin özellikleri belirtilip altıncı ve son bölümde ise sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The contribution of Physics to the today's technology can not be underestimated by any means. Any progress in physics science can be adapted into technology with an unbeliavable speed and can be served to humanity. One of the latest phenomena called as superconductivity is taking serious attention for its various usefulness and curious behaviour. The reality of this phenomena is that we have few theories about it but we can not understand it as well as we want. In this thesis, the superconductivity in high-Tc superconductors have been studied as aiming to arrive a level of understanding of superconductivity. The studied superconductors are called as Borocarbide superconductors which have YM2B2C (M=Pd,Pt) formula. In the first section the reason for writing this thesis has explained. In the second section the crystal structuıre information for the researched materials has been given. And in the third section Density Functional Theory has been explained briefly. The fourth section is contained the superconductivity formulas. For the fifth section the calculated information for both YPd2B2C and YPt2B2C materials has been presented. And in the sixth and last section the results wtih comparing each materials has been discussed.