1,3-tiyazolidin-2,4-dikarboksilat-Mn(II) kompleksinin 1,10-fenantrolin ile sentezi, spektroskopik karakterizasyonu ve DFT metoduyla incelenmesi
Investigation of synthesis, spectroscopic characterization and DFT calculation of 1,3-thiazolidine-2,4-dicarboxylic acit-Mn(II) complex with 1,10-phenanthrolin
  1. Tez No: 397339
  2. Yazar: SÜMEYYE ALTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
1,3-Tiyazolidin-2,4-dikarboksilik asit ve 1,10-fenantrolin ligandları ile Mn(II) sentezlenmiştir. FT-IR, FT-Raman ve UV-vis spekrumları kaydedilmiştir. Mn(tda)(phen) kompleksin (tda=1,3-Tiyazolidn-2,4-dikarboksilik asit, Mn= mangan (II), phen= 1,10-fenantolin) optimize moleküler geometrisi, titreşim frekansları, elektronik geçişleri, infrared ve Raman şiddetleri ve bağ özelliklerini belirlemek için HSEH1PBE/6-311++G(d,p) yoğunluk fonksiyon teorisi metodu kullanılmıştır. HOMO ve LUMO enerjileri arasındaki hesaplanan küçük enerji farkları kompleks içinde yük transferinin olduğunu göstermiştir. Moleküler durgunluk, hiperkonjugatif etkileşimler, moleküller arası yük transferi ve bağ kuvvetleri doğal bağ orbital (NBO) uygulanarak incelenmiştir. DFT hesaplamaları ile kompleksin dipol moment (), ortalama kutuplanabilirlik (), yönelime bağlı kutuplanabilirlik (∆α), birinci mertebeden statik yüksek kutuplanabilirlik () ve ikinci mertebeden statik yüksek kutuplanabilirlik () değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar kompleksin iyi bir NLO materyeli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A novel Mn(II) complex with 1,3-Thiazolidine-2,4-dicarboxylic acid and 1,10 phenanthroline has been synthesized, and its FT-IR, FT-Raman and UV-vis spectra have been recorded. Density functional theory calculations with the HSEH1PBE/6-311++G(d,p) level have been used to determine optimized molecular geometries, vibrational frequencies, electronic transitions, infrared and Raman intensities and bonding features of [Mn(tda)(phen)] complex (tda=1,3-Thiazolidine-2,4-dicarboxylic acid; Mn=Manganese (II); phen=1,10 phenanthroline). The calculated small energy gap between HOMO and LUMO energies shows that the charge transfer occurs within Mn(II) complex. Molecular stability, hyperconjugative interactions and intramolecular charge transfer (ICT) and bond strength were investigated by the applying of natural bond orbital (NBO) analysis. DFT calculations have been also performed to investigate total static dipole moment (μ), the mean polarizability (), the anisotropy of the polarizability (∆α), the mean first-order static hyperpolarizability (), and the second-order static hyperpolarizability (), for Mn(II) complex. The obtained values show that Mn(II) complex is an excellent candidate to NLO materials.