Türkiye–Türkistan (Ahmet Yesevi) turizm güzergâhının açılmasına yönelik bir örnek uygulama
Sample application for the opening of Turkey – Turkestan (Ahmet Yesevi) tourism destination
- Tez No: 397467
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE HASSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, katılımcıların Kazakistan-Türkiye arasında kültür yolunun geliştirilmesi ve bilgi düzeylerini belirleme konusundaki görüşlerini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'de yaşayan ve Kazakistan'a gitmiş, Türkiye'de yaşayan fakat Kazakistan'a gitmemiş ve Kazakistan'da yaşayan Türk, Rus ve Kazak halkına anket uygulanmıştır. Verilerin analizinde frekans tabloları ile yüzde ve frekans dağılımları alınmış; katılımcıların milliyetlerine göre Ahmet Yesevi Türbesi'nin Türkistan'da olduğuna yönelik farkındalıklarının saptanmasında ve yine milliyetlerine göre Türkistan kelimesini ilk duyduklarında akıllarına ne geldiğini belirlemek amacıyla çapraz tablolardan da faydalanılmıştır. Araştırma sonuçları Kazakistan'a daha önce gidenler açısından değerlendirildiğinde; katılımcıların bölgede bulunan Ahmet Yesevi Türbesi'ni ziyaret etmek için Türkistan'a seyahat ettikleri, internet ya da dost ve arkadaş tavsiyesi ile gitme düşüncelerinin oluştuğu tespit edilmiştir. Sonuçlar Kazakistan'a daha önce gitmeyenler açısından değerlendirildiğinde ise; katılımcıların Türkistan bölgesine yönelik bilgilerinin görsel medya aracılığı ile olduğu, Türkistan bölgesini ziyaret etmek istedikleri, Arslan Baba, Ukaşa Ata ve Ahmet Yesevi Türbeleri'ne yönelik ise bilgilerinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this resesrch is to determine the way for the development of the cultural way between Kazakhstan- Turkey and also to determine the level of knowledge of the applicants about Kazakhstan and Turkistan Region. For this purpose, the survey was applied to the people living in Turkey who have been in Kazakhstan, living in Turkey who have not been in Kazakhstan before and the people living in Kazakhstan. As a result of the answers given by the participants as a result of the frequency and percent frequency distribution tables were made. According to the survey by the local population living in Kazakhstan, Turkestan, they find less demand for the region, where life is cheap, because of its contribution to the regional economy of Turkestan, they want completely opened to tourism have been identified. According the results suggest that the Turkish people who went to Kazakhstan; Ahmet Yesevi in the region where they are traveling to Turkestan to visit the tomb, and they do not want to live in the city of Turkestan have been identified. According the results suggest that the Turkish people who didn't go to Kazakhstan; Turkestan region is through visual media for the information, they want to visit Turkistan region, tombs which are Arslan Baba, Ukaşa Ata and Ahmet Yesevi has been determined that a lack of information.