Türk geleneksel sanatında yaprak üzerine minyatür sanatı uygulamalarında ömer Faruk Atabek etkisi
The effects of Omer Faruk atabek on the miniature practice on the leaf in Turkish traditional art
  1. Tez No: 397468
  2. Yazar: DERYA KALDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKCESU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada, Türk Minyatür Sanatında Ömer Faruk Atabek'in yaprak üzerine Minyatür çalışmaları incelenmiştir. Eğitimi ve ne ölçüde uygulana bilindiği ortaya konulmuştur. Asıl amaç Türk Minyatüründe Atabek tarzını anlatmak , ders kitapları oluşturmaktır. Yaprak üzerine Minyatür örnekleri , teknik bilgileri, tanımları ve gerekli malzemeleri tüm sanat severlere kaynak oluşturacak şekilde hazırlamak hedefimizdir.“Minyatür Sanatından zevk alma”yada Atabek'in verdiği eğitimin yeterliliğini savunmak hedef alınmıştır. Araştırma iki genel amaç etrafında şekillenmiştir: (a) Türk Minyatür Sanatında Atabek'in yeri ders kitaplarında yer alacak dökümanlar ve hayatı (b) Günümüz Minyatür Sanatında Yaprak Üzerine Minyatür çalışmada Atabek etkisi nelerdir? 'e cevap aramak yaprak eserleri inceleyerek tanıtılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi kullanılmış ve veri kaynağı olarak Türk Minyatür Sanatında Atabek ders notları seçilmiştir. Araştırmada Türk Minyatürü ders notları uygulama bakımından incelenirken, her bir uygulama için“Ömer Faruk Atabek 'in orijinal kendi koleksiyonunda yer alan yaprak üzerine minyatürleri”incelenmiştir. Bu eserler doğrultusunda Türk Minyatür sanatı Kültür Bakanlığı Eğitim Dairesi ders notları tek tek taranmış, elde edilen eserler şekiller listesinde sunulmuştur. Anket yapılarak daha sonra bu verilerle istatistik değerlendirmeler yapılarak, Türk Minyatür Sanatına Ömer Faruk Atabek 'in etkileri yorumlanmış ve sanatını yaprağa uygulama analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of Omer Faruk Atabek on the miniature practice on the leaf in Turkish Traditional art were analysized. The education of this subject and the degree of feasibility were displayed. The main aim of the study is explaning of Atabek style and constituting of main course. The preparation of the examples of miniature on the leaf, technical informations, definitions and necessary materials are our goal as a source for art lovers.“ The pleasure of miniature art”or advocating the sufficiency of Atabek's education were also our goal. There had been two main parts in this research. The first one(a) is the importance of Atabek in Turkish Miniature Arts, the materials that will be used in main courses and biographies of Atabek and the second one (b) what the effect of Atabek current miniature practice on the leaf in Turkish Traditional art is? Looking for an answers by analysizing of leaf works were presented. Document analysis which one of the qualitative research methods were used in this study and Atabeks lecture notes were selected as the data source in the Turkish Miniature Art. In research, while Turkish Miniature lecture notes were analysizing in terms of application, the miniatures on the leaf in the orginal collections of Omer Faruk Atabek were reviewed for each application. In terms of these pieces, the miniature arts education department of the Ministry of Culture lecture notes were scanned one by one, obtained pieces were presented as lists. The effects of Omer Faruk Atabeks and the analysizing of art application on the leaf were considered according to survey study.