İş doyumu ve sağlık sektörü
Job satisfaction and health sector
  1. Tez No: 397492
  2. Yazar: NİHAL ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Sağlık sektörü, farklı meslek gruplarını bir arada toplayan ve ihtisaslaşmanın olduğu karmaşık, yoğun bir sektördür. Bu karmaşık ve yoğun yapısı pek çok sorunun varlığına neden olmaktadır. Sağlık kurumlarında sorunların çözülebilmesi ve verilen hizmetlerin sağlıklı ve kaliteli bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Bu maksatla, sağlık sektörlerinde çalışan sağlık elemanlarının bireysel performanslarının arttırılabilmesi ve iş veriminin sağlanabilmesi, sağlık çalışanlarının iş doyumunun sağlanmasından geçmektedir. Bu nedenle sağlık sektöründe çalışan sağlık elemanları üzerinde, iş doyumu ve etkileyen faktörlerle ilgili pek çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada; yapılan çalışmalara değinilerek, konuyla ilişkili kitap, tez ve makalelerden faydalanılmıştır. Değerlendirme neticesinde, iş doyumunun sağlık çalışanları üzerinde işe olan koordinasyonları, örgütsel güven ve örgütsel bağlılıkları açısından önemli bir etkiye sahip olduğu anlaşılmıştır. Çalışma ortamı ve koşullarının (iş yükü, rolle ilgili belirsizlikler, örgütsel adalet, yönetim şekli, iletişim, fiziksel koşullar ve iş güvenliği vs.) bireysel, psiko-sosyal ve örgütsel olanakların yeterince iyi ve yeterli olmadığı; yetersiz ve iyi olmayan koşullarda uzun süre çalışan sağlık çalışanlarında fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkların oluştuğu ve yaşam doyumlarını da etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Health sector, a combination of different professional groups that collect and specialization of the complex, is a busy sector. This complex and dense structure leads to the existence of many problems. Problem can be solved in health institutions and health and quality of services provided should be carried out in a way. For this purpose, the individual performance of health staff working in the health sector and the throughput can be increased to ensure health workers' job satisfaction for providing the passes. Therefore, health workers in the health sector over the elements, many of the factors affecting job satisfaction and work has been done. In this study; reference to studies, relevant to the topic of books, theses, and has benefited from the article. As a result of evaluation, coordination with work on the job satisfaction of health workers, in terms of organizational trust and organizational commitment has been found to have a significant impact. Working environment and conditions (workload, role uncertainty about organizational justice, management style, communication, physical conditions and job security, etc.). Individual, psycho-social and organizational features are good enough and is not enough; inadequate and not so good conditions of health care workers in long-running consisting of physical and mental ailments and has been shown to have an impact on life satisfaction.