Eğitim fakültesi lisans öğrencilerinin çokkültürlülüğe ve çokkültürlü eğitime dair görüşleri
Undergraduate educational students' views on multiculturalism and multicultural education
  1. Tez No: 397508
  2. Yazar: HAMDİ ALANAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HASAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, çokkültürlülük ve çokkültürlü eğitim kavramlarından yola çıkarak hazırlanmıştır. Çokkültürlülük, çeşitliliği kabul etmek ve kültürleri tek bir kültür altında toplamak yerine, eşit bir şekilde yaşamalarını sağlamaktır. Çokkültürlü eğitim ise öğrencilerin farklılıklarını yadsımadan onları önemsemesi ve eşit bir ortamda eğitimin devam etmesini sağlayan bir süreçtir. Çokkültürlü eğitim, bir süreç içerisinde eğitimsel bir reform hareketidir. Çokkültürlü eğitimde öğrencinin ırk, etnik kimlik, sosyal sınıf gibi farklılıklarından dolayı herhangi bir fırsat eşitsizliği yaşamaması savunulur. Bu doğrultuda ilgili alanyazın taranmış ve literatür oluşturulmuştur. Çalışmanın amacı İstanbul'daki eğitim fakültesi lisans öğrencilerinin çokkültürlülüğe ve çokkültürlü eğitime dair görüşlerini belirlemektir. Bu kapsamda eğitim fakültesi lisans öğrencilerinin cinsiyet, etnik kimlik, üniversite türü (özel/devlet), bölüm ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre görüşleri arasında anlamlı farkların olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup, Mann Whitney U Test ve Kruskal Wallis Test analizlerine başvurulmuştur. Çalışmada verileri toplayabilmek için bir anket geliştirilmiştir. Anketin geçerlik ve güvenirlik analizleri için pilot uygulamalar yapılmıştır. Alana kazandırılan bu anketin uygulanması sonucunda, 967 katılımcı ankete cevap vermiştir. Anketin sonuçlarına göre eğitim fakültesi lisans öğrencilerinin çokkültürlülüğe ve çokkültürlü eğitime dair görüşleri olumlu çıkmıştır. Anketin üçüncü bölümünde yer alan ve ölçek özelliği gösteren kısım 3 ayrı faktöre ayrılmıştır. Bunlar; çokkültürlü eğitimin sonuçları, üniversite eğitiminin çokkültürlü eğitime etkisi ile eğitim ve adalet şeklindedir.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared based on multiculturalism and multicultural education. Multiculturalism is to ensure the survival of cultures rather than accepting diversity and placing them under one specific culture. Multicultural education, on the other hand, is a process by which students give importance to the cultural diversity without denial of them and continue their education in an equal environment providing the students opportunities of receiving their education in equal settings. Multicultural education is an educational reform movement in a process. Multicultural education defenses the students to experience inequality of opportunities due to their race, ethnicity, and social class differences. Accordingly, related literature was scanned and literature has been created. This study aims to investigate the views of graduate students of education faculties in Istanbul about multiculturalism and multicultural education. In this context, whether there are any differences about the views of the participants in terms of variables including gender, ethnicity, private / public universities and social class was investigated. The study used a qualitative research method and employed frequency analysis, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallisto were used to analyze the obtained data. A questionnaire was developed to collect data in this study. Pilot tests were conducted to ensure the validity and reliability of the analyses. The questionnaire, added to the related literature, received 947 feedbacks from the participants. Based on the results, the participants' views about multiculturalism and multicultural education were found positive. The section in the third part of the questionnaire showing the properties of a scale was divided into 3 factors: results of multicultural education, effects of bachelor degree on multicultural education and education and justice.