İstanbul cemevlerinde yürütülen zakirlik hizmetinin, ritüel, müzik icrası ve Alevi kimliği bağlamında incelenmesi
Analysis of zakir service being conducted in Istanbul cemevis in the context of ritual, music performance and Alevi identity
  1. Tez No: 397517
  2. Yazar: URUM ULAŞ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. RUHİ AYANGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Sosyoloji, Folklore, Music, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Alevi cemlerinde görev yapan on iki hizmetliden birisi olarak, cem içinde müzik icrasını gerçekleştiren zakirler, 2000'li yıllarla birlikte hem cem içinde hem de cem dışında artan bir görünürlüğe sahip olmuştur. Bu görürlüğün ortaya çıkışında, dünyanın dört bir yanına yayılan bir örgütlenmeyle açılan cemevlerinin etkisi olduğu kadar, zakirlikle ilgili çeşitli kurumsallaşma ve standardizasyon çabaları da etkilidir. 1990'lı yıllardan bu yana Alevi hareketinin bir parçası olarak, Alevilik bilgisinin kurumsallaşması ve standardizasyonu çalışmalarıyla sürdürülen bu faaliyetler, zakirliğe dair Alevi örgütlerinin kurumsal, devlet yetkililerinin resmi ve Alevi dedelerin kişisel çabalarıyla paralel olarak gelişmiştir. Ancak günümüz zakirlerinin bu çabaların ötesine geçen ritüel içi ve dışındaki etkinlikleri, müzik icraları ve Alevilikle ilgili kimlik inşası süreçleri, günümüz Alevi kimliğinin dinamiklerini anlamak açısından önemli özellikler barındırmaktadır. Zakirlerin özellikle ritüel içinden ritüel dışına çıkan görünürlükleri ve müzik icrası pratikleri, aynı zamanda Alevi kimliğinin dışa vurumunda müziğin rolünü de ortaya koymaktadır. İstanbul cemevlerinde yürütülen zakirlik hizmetinin, ritüel, müzik icrası ve Alevi kimliği bağlamında incelendiği bu çalışmada, zakirlik özelinde, Alevilik ve Alevi kimliğinin son on beş yıldaki değişim ve dönüşümünün ortaya konulması hedeflenmiştir. Müzikbilim perspektifiyle yapılan araştırmada, katılımcı gözlem ve derinlemesine görüşme gibi etnografik yöntemler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As one of the twelve services taking place in Alevi cem rituals, the zakirs who do musical performance, have become visibile with the 2000s both in cem rituals and outside of the worship. The emergence of this visibility was effected by the cemevi construction process of the Alevi organization network in all over the world and also the institutionalization and standardization efforts for the zakir service. Since the 1990s, these institutionalization and standardization activities for Alevism continued as a part of the Alevi movement, and it was developed in parallel with the Alevi organization's institutional, Ministery of Culture's official and Alevi dede's personal efforts. However, the activities and musical performances of the zakirs both in and out of the ritual and their identity construction process of Alevism includes important features for understanding dynamics of today's Alevi identity. Especially the visibility of the zakirs through the ritual to out of it and their musical performances also reveals the role of music in the expression of Alevi identity. This analysis which focuses on the zakir service being conducted in Istanbul cemevis in the context of ritual, music performance and Alevi identity, is aimed to bring out the last fifteen years of change and transformation of Alevism and Alevi identity. With the musicology perspective, ethnographic methods such as participant observation and in-depth interviews was used in this research.