Medya sanatında bir alan olarak yeni medya
New media as a range in media art
- Tez No: 397518
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER FEVZİ OĞLU BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Art History, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma medya sanatında teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan yeni medya sanatını irdelemektedir. Yeni medya sanatının gelişmesinde önemli bir yeri olan bilgisayarın gelişimi, bilgisayar aracığıyla yapılan sanat türleri, yeni medya, yeni medyanın prensipleri, erken akımlarla olan bağlantısı ve örnekleri incelenmiştir. Yeni medya hem dünyada hem de ülkemizde oldukça yeni bir türdür ve henüz yazılı bir tarihi bulunmamaktadır. Bu yaklaşımın sınıflandırılmasını zorlaştırırken hakkında yazılı bilgiye ihtiyacı arttırmaktadır. Yeni medyanın şekillenmesi ve hızla yayılmasında erişimi kolaylaştıran internetin yeri önemlidir. Đnternet yoluyla bilginin dolaşımı kolaylaşmış ve herkes tarafından erişilebilirliği artmıştır, diğer yandan internet ile yapılan sanat da 'yüce' olmaktan sıyrılmış, anonimleşmiş ve herkese ulaşabilir hale gelmiştir. Bunun dışında, hayatımıza sanal mekan, melez mekan, etkileşim gibi tanımlamalar girmiş ve pasif izleyicinin yerini deneyimleyen yani aktif izleyici almıştır. Bu açıdan yeni medyanın en önemli farkı etkileşimde olmasıdır. Bu çalışma henüz üzerinde çok fazla Türkçe kaynak bulunmayan yeni medyanın gelişimine, dallarına ve örneklerine dair bir derleme niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This work reaserches new media art which has occured through technological development in media art. Improvement of computer, artistic approaches through computer, new media, principles of new media, new media's connection with early movements and its examples are the study subjects. New media is a new study case in the world also in our country, so it has not a written history yet. It makes also hard to sort new media art and it makes strong necessarity written information about it. The rapid proliferation and shaping of new media the internet has an important place because of its facilitating access. Through internet roaming of information and accessiblity for everyone became easier. At the other side art which is done through internet is not anymore 'sublime', it is anonym. Except this we started to use decriptions like virtual space, hybrid space, interactivity in our daily lives and from being passive viewer we became active viewer. In this respect, the most important difference of new media art is its interactivity. This work is compilation of developments of new media art, its branches ve examples.