Ubeydullah B. Abdullah'ın hayatı ve hadis ilmindeki yeri
Ubeydullah B. Abdullah's life and his place in hadith science
  1. Tez No: 397539
  2. Yazar: HAFİZE YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada Ubeydullah b. Abdullah'ın hayatı ve hadîs ilmindeki yeri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; çalışmanın amacı, önemi, metodu ve kaynakları üzerinde durulmuştur ve Ubeydullah'ın yaşadığı dönem hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde; hadîs alanında önemli bir yere sahip olan Ubeydullah b. Abdullah'ın kimlik bilgileri, hocaları ve meşhur talebeleri, ahlâki ve ilmi kişiliği ele alınmıştır. İkinci bölümde; Ubeydullah b. Abdullah'ın hadîs aktarma ve sened kullanmadaki yöntemi, rivâyet ettiği hadîslerin içerik bakımından tasnifi, Ulemânın Ubeydullah hakkındaki görüşleri ve Kütübü Tis'a'daki hadîslerinin sayısı ve değerlendirilmesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is examined Ubaydallāh b. Abdallāh's life and his place in hadith science in detail. The study consists of an introduction and two chapter. In the introduction part, we try to give some information about the research's purpose, its importance, method, sources and Ubaydallāh's life period. In the first part, we give information about Ubaydallāh b. Abdallāh who has an important position in hadith field, his identity information, his teachers, well-known students and his moral and scientific personality. In the second part, Ubaydallāh b. Abdallāh's method of reporting hadith and that of the bond, the classification of the hadiths' content he has reported, scholars's view about Ubaydallāh and the number of his hadith in al-Kutub al-Tis'a have been issued.