Türk Lügatı'nda 'B' ile başlayan kelimelerle ilgili şiir örnekleri
The poetry examples relating to words that begins whit 'B' matter in the Turk loghati
- Tez No: 397538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Sözlük türünün önemli bir numunesi olan Hüseyin Kazım Kadri'nin Türk Lügatı adlı eserinin B maddesinin ele alındığı bu çalışma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Hüseyin Kazım Kadri'nin hayatı ele alınmış, siyasî ve edebî faaliyetleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Ayrıca ziraat, iktisat, din, siyaset, dil gibi çeşitli sahalara ait eserleri hakkında kısa bilgilere yer verilmiştir. Birinci Bölüm'de Türk Lügatı'nın yazım aşamaları, edebiyatımızdaki yeri ve önemi, bir lügat olarak metodu ve hangi lehçeleri ihtiva ettiğine dair genel bilgiler verildikten sonra Türk Lügatı'nın bu çalışmada ele alınan kısmı üzerinde yapılan incelemelerden elde edilen sonuçlara yer verilmiştir. İkinci Bölüm'de Türk Lügatı'nın B maddesinde yer alan kelimelerden Osmanlı ve Azerî edebiyatından şiir örnekleri ile açıklanan kelimeler seçilerek alınmış, bu kelimelerle ilgili açıklamalar ve şiir örnekleri Latin harflerine çevrilmiş; şiirlerin ulaşılabilen kaynakları dipnotlarda belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis that examines the item B of the work of Husain Kazim Kadri named Turk Loghati as an important sample of dictionary, consists of an introduction and two sections. In the introduction there is a bibliography of Husain Kazim Kadri's life followed by general informations about his political and literatural activities. Besides there is brief explanations of his works that deal with different. Fields like agriculture, economy, religion, politics, language. In the first section after giving general information about the writing process of Turk Loghati, the importance of the work in our literature, the used method as a dictionary and which dialects it consists of; this work also discusses the results of the examinations on the section that is worked on. In the second section the words that take parts in the item B of Turk Loghati's work are chosen among the examples of poems with the explained words from the Ottoman and Azerbaijani literature, the explanations about these words and examples of poems are translated into the Latin alphabet. The accessable recources of the poems are shown with footnotes.