İspir fasulyesi'nin üretim-piyasaya arz süreçlerinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
The problems and solution suggestions on processes in production and marketing of İspir bean
- Tez No: 397586
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SELÇUK EMSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezin amacı, Erzurum iline bağlı İspir ilçesinde yetiştirilen İspir kuru fasulyesinin üretim ve piyasaya arz süreçlerinde karşılaşılan sorunları belirlemek ve bu sorunlara uygun çözüm önerileri geliştirmektir. Bu amaçla çalışmada markalaşan fasulyenin yetiştirildiği İspir ilçesi hakkında genel bilgiler verilerek ilk etapta İspir'de daha çok tarımsal faaliyetlerin olması nedeniyle tarımsal ürün fiyatlarının oluşumuna ilişkin teorik tartışmalar yapılmıştır. Uygulama bölümünde ise 2014-2015 üretim sezonunda kuru fasulye üretimi yapan ve İspir'i temsilen seçilmiş köyler baz alınarak tam sayım yöntemi ile belirlenen 188 üretici ile anket yapılmıştır. Anket yöntemiyle alınan bilgiler SPSS for Windows 13.0 paket programında analizlere tabi tutulmuştur. Uygulama sonuçlarına göre fasulye yetiştiriciliğinde karşılaşılan en önemli sorunlar; ilaç ve gübre temini, işçilik masrafları, sulama maliyetleri olarak tespit edilmiştir. Üreticilerin fasulyenin üretiminde daha fazla zorluk çektikleri, maliyet ve gelir-gider hesabı yapmadıkları ortaya çıkmıştır. Üreticilerin fasulyenin pazarlanmasında karşılaştığı sorunlar; fiyatın firmalarla anlaşarak oluşturulduğu, herhangi bir organizasyona üye olmadıkları, yetiştiricilerin fasulyelerini satarken ortak hareket etmedikleri, fasulye üretimi için kredi kullanmadıkları, fasulye üretimlerini geliştirmek için resmi ve yarı resmi kurumlar ile bilimsel çalışmalar yapan enstitülerden yardım alanların ve fasulye pazarıyla ilgili bilgilere ulaşmak için kooperatif ile ilçe tarım müdürlüğünden bilgi alanların düşük bir oran olduğu, fasulyenin tanıtım çalışmalarının yeterli düzeyde olmadığı, ilçedeki eğitim programlarına katılımın olmadığı, resmi ve yarı remi kurumların yetersiz kaldığı ve böylece üretim ve piyasa arz aşamasında modern değil, daha çok geleneksel kalındığı ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda kurumsal unsurların etkinsizliği ile yetiştiricilerin oldukça geleneksel kalmalarını giderici önlemlerin alınmasının yararlı olacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
he aim of this study is to determine the problems encountered during the production process of İspir dried beans which is produced in İspir, a city of Erzurum, and placing it on the market, and to develop reasonable solutions for these issues. For that reason, theoretical discussions have been given related to the formation of prices regarding agricultural products due to having much more agricultural activities in İspir in the first place by giving general information about the district where this branded dried beans are produced. In the application chapter, however, a questionnaire has been carried out with 188 producer determined by complete inventory method basing on selected villages representing İspir and producing dried beans throughout 2014-2015 production period. Data collected thanks to the questionnaire method have been analyzed by SPSS for Windows 13.0 package program. According to the application results the most important results of dried beans production are; drugs and fertilizer supply, labour costs, and watering costs. It has been found out that producers have difficulty in producing dried beans and do not carry out income and expenditure account. Producers' problems encountered during marketing the product are found out to be that; formation of prices by the firms mutually, they are not members of any organization, producers do not interoperate while selling their beans, they do not use loans for producing beans, those who receive help from the institutes carrying out scientific studies with official and quasi-official institutions in order to develop production of dried beans and those who receive help from cooperatives and district directorates of agriculture in order to have access to information related to the beans market have a low rate, promotional activities of dried beans are not sufficient, there is no participation in educational programs in the village, official and quasi-official institutions are insufficient and thus developments during the production and marketization processes have been traditional rather than modern. In this context, it is obvious that corrective precautions against inactiveness of institutional elements and producers' being traditional will be helpful.