Gül fidanı yetiştiriciliğinde yonga aşı uygulaması
- Tez No: 33935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNİZ AKINCI KESİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
- 84 - 6» ÎÖET Bu araştırma, Yonga aşa kul lanı 2 «ar ak, asala gül fidanı yetiştirme olanaklarını incelemek amacı ile 199i ~ 1998 yılları arasında, C.ü. Ziraat Fakültesi Döner Sermaye îşletmesi Süs Bitkileri üretim Alanında r, açık alanda yürü tu imüştür. Denemede 5 Rosa odor ata ve- Rof..a mul i if lora in er m i s anaçları kullanılmıştır. Aşılamada kullanılan yöreler, Lady R o s a, C a r d i n a 1, S o n i a çeşitlerinden alınmıştır. Aşı yöntemi olarak,“T ”ve Yonga göz &. Rosa odor a ta anaç çelikler in in kök lenmes inde kullanılan 1000 ppm ÎBA'nm, olumlu etkisi bulunduğu ve Kasım, Şubat, Nisan aylarında. dikilen tüm anaçlarda köklenme oranlm-mm, Mart ayı?*da dikile?-< çeliklere oranla çok yüksek olduğu belirlenmiştir (Çizelge 4,6,9,13) « Köksüz çeliklerin Masabaşı aşı yöntemi i-le aşılanıp dikilmesinde, hormon uygulaması ile, anaçların köklenme oranlarının artstc&Qi sonucuna varılmıştır. En yüksek köklenme, 5İ 8-3,3 oranı ile Kasım ayında hormon uygulanarak dikilmiş Rosa odor a ta çeliklerinde bulunmuştur {Çiseîge 9). En düşük köklenme oranı, % 4£>*8? ile, hormon uygulaması y&pılmadBTi Etşılenıp dikilen Rosa mul tif lora iner m is çeliklerinden elde edilmiştir {Çizelge 4 >“Ut ”T“ göz aş as ly İs?, odun îu ve cdunstu: göz kalkan lar a kullanılarak aş-.ilan Rosa odor a ta, ve Rosa mu 1 1. if lora iner m is anaçlara, odunlu gö:z kalkan lar ly la aşı lanan anaçlar ah aşı tutma orsnîarij, odunsu:?: gazlar ile af- a lanan lavdan daha yüksek elde ©dilwist.tr- Aşa tutma başar aba yönünden, od un buz ç/oî' kal kan 3 ar.ryla aşılanan R, mul.t.iflpra iner m i s anaç 3. ar ı f odurrsuz göz kalkanları ile aşılan R. odgrata anaçlar ından daha başatriîı olmuştur « Kök 3ü anaç 3 ar.sn Yonga aşı iî& aşılanmasında, har («onun af. t tutma oranına etkisi olmadıkı, ancak köksür çeliklerin Yonga aşı ile aşılanıp dikild jQinde., aç- a tutma oranının, hormon uygulamasıyla bir miktar a.rttxQi görülmüştür» Bent?! olarak, Şubat 'ta 0 a r d i n a 3 ve Nisan 'da !”' o n i a çeşitleri, ile Masabaşı yöntemle aşılanarak dikilen çel.-»klor de farklılık olmakla birlikte, hormon uygu lamasın xn köksüz Bi2aü. odor a ta anaç çelik ler ivsin Yonga aşı ile aç? lamp dikilmesinde aşı tutma oranlarının artabileceği Barutçuna -sar ı İm ıştır. 1000 ppm IBfi uygulanmış Rpsa odor a ta anaçlar mda f en*“”yüksek -aşı tutma oranı f S -o- n i a ve C «$, r d.1 nal çG-ç-idinde-n alınan gözler ile? açılanan- anaçlarda elde edilmiştir » ' ' Genel olarak., denemelerde Yonga açı uygulaması köklü anaçlarda s köksüz anaçlara Masabaşı aşı uygulamasına göre daha başar ılı olmuş. tur. Ancak, köklü ve köksüz anaçlara*“T”ya da Yonga güz aşıları ile, farklı zamanlarda aşılanan anaçlarda, en yüksek aşı tutma oranı % 83.3 ile, Mart ayında hormon uygulaması yapılmadan Masabaşı aşı yöntemi il& Yonga açıyla aşılanan R. odor a ta cinaslarında bulunmuştur,. Bu ar aştırmada, aşıl.ı gül fidanı üretiminde Yonga aşının çok başarılı olduğu ve' bu aşıda başarının. Mart ayında uygulanan MasahaşA aşı yöntemi ile artacağı sonucuna var Almıştır,. Aşılı gül fidanı üretiminde Yonga aşı yönteminin yıl içerisinde sürekli olarak ve kolaylıkla uygulanabilecek bir aşı yön tesri, olduğu ortaya konulmuştur»
Özet (Çeviri)
The Method of Chip Budding in order to stttdy the possibility of production of budded rose shrub. The research wsb set up according to S3 it - Split Des.-xqn With Three Repl icatians. The roots toe ks of Rosa odorgta and Rosa multif lora i normis have? been used in research» The buds which were obtained from the cultivars of L a d y R o s a n by S o n i a and C a r d i n a 1 cul livars ın general for the budded union percentage arid rooted rootsiock cuttings- 5 The Chip Budding Method» we?" e more successful used by budded of The Bench Methods, However, the buddings? by The Bench Methods with The Chip budding :