Düzey 2 bölgelerinin imalat sanayi bakımından ekonomik etkinliklerinin incelenmesi
Investigation of economic efficiency in terms of the manufacturing industry of the level 2 regions
  1. Tez No: 397593
  2. Yazar: ABDULLAH TAHA ARPA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İmalat sanayi ekonomideki gelişmeleri belirleyen temel bir sektör olması açısından önem arz etmektedir. Bu bağlamda verimlilik ve etkinlik bir ülkenin imalat sanayinin önemli konuları arasında yer almaktadır. Var olan kaynakların etkili ve verimli şekilde kullanılması, ülkelerin ekonomilerinin sağlam temeller üstünde inşası için önem arz etmektedir. Mevcut kaynakların en uygun şekilde kullanılıp kullanılmadığının tespiti ise genellikle faktör verimliliğinin ölçülmesi yoluyla yapılmaktadır. Bu çalışmada, faktör verimliliğinin ölçülmesi yöntemlerinden biri olan Veri Zarflama Analizi kullanılacaktır. Analiz tekniği kullanılarak Türkiye'deki düzey 2 bölgelerinin 2009 – 2012 yılları arasındaki ekonomik etkinlikleri araştırılmıştır. Ve yapılan analiz sonucunda Ölçeğe göre sabit getiri şartları altında 26 düzey 2 bölgesinden 3'ü etkin olarak bulunmuş iken Ölçeğe göre değişken getiri şartları altında yine düzey 2 bölgelerinden 5 tanesi de etkin olarak bulunmuştur
Özet (Çeviri)
It is important in terms of being a major determining developments in the manufacturing sector economy. In this context, efficiency and effectiveness are among the key issues of the country's manufacturing industry. Efficiency and effectiveness take place in the important issues of the manufacturing industry of a country. It is important to use existing resources effectively and efficiently to build country's economy on the solid foundation. Determining whether existing resources are used optimally usually done by measuring the factor productivity. In this study, data envelopment analysis, is one of the methods of measuring the efficiency factor, was used. Turkey's level 2 region's economic activity between the years of 2009 and 2012 were studied by using the analysis technique. According to Scale the 3 of 26 level 2 regions have been found effective under the terms of constant returns. Therewithal the 5 of level 2 regions have been found effective under the terms of variable return.