Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği: İş sağlığı ve güvenliğinin iş tatmini üzerine etkisi: Çimento sektöründe bir uygulama
Occupational health and safety in turkey: the effect of occupational health and safety on job satisfaction: An application in cement industry
  1. Tez No: 397594
  2. Yazar: SELİN ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, iş sağlığı ve güvenliği algısı ve iş tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu çerçevede, çalışmanın birinci bölümünde iş sağlığı ve güvenliği kavramı ve Türkiye'de ki tarihsel gelişimi ile ilgili teorik bilgiler verilmiştir. İkinci bölümünde, iş tatmini kavramı ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde ise, iş sağlığı güvenliği ve iş tatmini kavramlar arasındaki ilişkiyi incelemek için Erzurum'da özel bir çimento fabrikasında görev yapan 140 çalışana uygulanan anketlerden elde edilen bulgular belirtilmiş ve yorumlanmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, iş sağlığı ve güvenliği algı seviyeleri ile iş tatmini arasında aynı yönlü anlamı bir ilişki olduğunu göstermektedir. İş sağlığı ve güvenliği algısının iş tatminini olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is defined as the study of the relationship between perception of occupational health and safety and job satisfaction. In this context, the concept of occupational health and safety in the first part of the study and theoretical knowledge about the historical development in Turkey are given. In the second section, the concept of job satisfaction is described in a detailed manner. In the application part of the study, in order to analyse the relationship between occupational health and safety and job satisfaction the findings gathered together through the surveys applied to 140 employees of a private cement factory in Erzurum are examined and interpreted. The results of this study show that there is an even significant relationship between the levels of occupational health and safety and job satisfaction. It is seen that perception of occupational health and safety affects job satisfaction positively.