Doğu/Güneydoğu Anadolu'da kentleşme sürecinde Mezopotamya-Anadolu arasındaki ticari ilişkilerin rolü
In the Eastern/Souheastern Anatolia in the urbanization process the role of the commercial relationship between Mesopotamia and Anatolia
  1. Tez No: 397614
  2. Yazar: ABDULSABUR ŞIĞVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Son yıllarda Anadolu'da arkeoloji alanında önemli çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalarda elde edilen sonuçlar toplumların Tarihöncesi yaşantılarını yeniden ele alınmasını sağlayacak kadar önemli verilere ulaşıldı. Anadolu'nun farklı coğrafyaları birbirine bağlayan konumu, kültürel etkileşimlerin yoğun bir şekilde yaşanmasına neden olmuştur. Bu kültürel etkileşimler toplumların sosyo-ekonomik yapılarını derinden etkileyerek yeni değişimlere zemin hazırlamıştır. Bu çalışmanın amacı, Mezopotamya ile Anadolu arasında yaşanan ticaret faaliyetlerinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kent ve kentleşmeye olan etkisini ortaya koymaktır. Kentler bütün zamanlarda toplumların en devingen alanları olmuş ve toplumların yaşantısında önemli izler bırakmıştır. Çalışmamızda toplumun en devingen öğesi kent ve kentleşme olgusunu Doğu ve Güneydoğu Anadolu özelinde ortaya koymaktır. Bu çalışmada, ilk önce teorik olarak ticaret aktivasyonu ele alındı. Daha sonra çeşitli buluntulardan yola çıkılarak malların dolaşım ağı tespit edilmeye çalışıldı. Son olarak bu ticaret aktivasyonunun Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kent ve kentleşmeye olan etkisi ele alındı.
Özet (Çeviri)
In recent years, important researches have been done about archeology in Anatolia. Ar the end of these researches, very important result have been reached to rehandle the prehistorical lives of societies. The location of Anatolia, connecting diffrtent geographies, gas led to intensive interaction of cultures. These cultural interactions have led up to new changes by deep influence on socio economic strcture of societies. The aim of this work is to reveal the effect of commercial activities between Mesopotamia and Anatolia on city urbanisaiton in East and Southeast Anatolia. Citiea have been the most dynamic fields of societies all the time and have been highly impressed the social life. This work reveals the most dynamic factor of society, city and urbanisation specific to East and Southeast Anatolia. In this work, at first teorically trade actication is handled. Then setting out with diffetent findings the transfering way was tried to determine. Lastly the effect of this trade activation in South and Southeast Anatolia was discussed