Nevşehir ve ilçelerindeki çeşme mimarisi
Architecture fountain i̇n the districts and Nevsehir
- Tez No: 397617
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN KÖŞKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Çeşmeler suyun kaynağından bir depoya biriktirilerek ya da borular aracılığıyla getirilerek taş, mermer veya buna benzer malzemeden yapılmış lüleli veyahut musluklu su alma yerleridir. Dönemin sanatsal niteliklerini taşıyan, bulunduğu cepheyi hareketlendiren, meydanlara renk katan, bir başka yapıyı mimari açıdan tamamlayan ve nihayetinde halkın su gereksinimini karşılayan küçük boyutlu sanat eserleridir. Bu amaçlar doğrultusunda inşa edilen Nevşehir İli ve İlçelerinde 47 adet çeşme tespit edilmiştir. Nevşehir Çeşmelerinde yoğun bir süsleme ile karşılaşılmaz. Çeşmelerin tamamına yakınında sivri veya yuvarlak kemerler kullanılmıştır. Çeşmelerde yoğun olarak kesme taş malzeme kullanılmışken, az da olsa mermer malzeme kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fountains, water, collected from a reservoir or pipes bringing tress or tap, marble, stone or similar materials, made public off the water intake sites. Morever, they are relativly small arthistic structures which reflect aesthetic quality of era, bring movement to squares, complete aesthetically other architectures, and supply water requirements of citizens. In these purposes 47 fountains constructed in Nevsehir district. Fountains, that place in the Nevsehir district, do not have intense embellishment. In almost all of them, pointed or round arches had been used. In Nevsehir fountains, cut stone structures are intensively used while marble is relativly less used structure of them.