Anadili Türkçe olanlar açısından çağdaş Rus dilindeki sıfatların ismin hallerindeki kullanımı
The usage of adjectives with the noun cases in modern Russian language for Turkish native speakers
  1. Tez No: 397618
  2. Yazar: EMEL DEMİRÖZOĞUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hazırladığım bu çalışmada anadili Türkçe olanlar açısından Rusçayı öğrenirken özellikle sıfatlar konusunda ne gibi zorluklarla karşılaşabilecekleri açıklanmaya çalışıldı. Anadili Türkçe olanların da bir bakıma Rusça öğrenmelerinin bu anlamda biraz zor olduğu gözlemlenmiştir. Çünkü yabancı bir dil öğrenmek için önce anadili iyi bilmek ve tamamı olmasa da örtüştürebilmektir. İşte bu noktada Türk dilbilgisinde nesneler veya kişiler ayrı ayrı kategorilere ayrılmadığından Rusça öğrenmek biraz daha zorlaşır. Sadece sıfatları ele alırsak Türkçede gayet sade bir şekilde oluşturulan sıfatlar Rusçaya baktığımızda neredeyse her nesne için değişikliğe uğramaktadır. Bu da anadili Rusça olmayanların işini biraz daha zorlaştırmaktadır. Yapılan bu çalışmada sıfat kategorileri tek tek incelendi ve Rusçada sıfatlar oluşturulurken hangi kelime hangi değişikliğe uğramış ve hangi ekleri almış tablolar yardımıyla gösterilmiştir. Türkçe sıfatların oluşumu ve Rusça ile farkı daha iyi görebilmek adına dilbilgisi bakımından Türkçe sıfat gruplarına da değinilmiştir. Ayrıca Rusça olarak ele alınan sıfatları daha iyi anlayabilmek adına son bölümde sözlük şeklinde bu sıfatlar eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In my study I try to explain the difficullties when learning Russian especially related to the Adjectives for Turkish native speakers. In this regard it is observed that Russian language is a little difficult to learn for Turkish native speakers. Because learning a foreign language requires to know the mothertongue well and match it up although to a lesser extent. Herein learning Russian becomes more difficult since objects or persons are not categorized according to their genders in Turkish grammar. If we examine only adjectives, they change for almost every object in Russian while they are simply formed in Turkish. This makes it difficult for learners whose mothertongue is not Russian. In my study the categories of adjectives are individually examined and tabulated to show which word is changed and takes which affix. In order to see the difference between Turkish and Russian in terms of forming adjectives, I also refer to the adjective groups in Turkish. Furthermore, in order to understand the referred adjectives in Russian, a glossary regarding adjectives is attached to the last section.