Algılanan kariyer teşvikleri ve çok yönlü kariyerin örgütsel sinizm üzerindeki etkisi: Nevşehir ilindeki otel işletmelerinde bir araştırma
The effects of perceived career incentives and protean career on organizational cynicism: A survey of Nevşehir hotel businesses
  1. Tez No: 327580
  2. Yazar: DERYA YÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÖZGENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bireylerin kariyer yaşamlarında algılanan kariyer teşviklerinin ve çok yönlü kariyerin kariyer başarısını artırmada ve örgütsel sinizmi azaltmada önemli bileşenler olduğu düşünülmektedir. Ancak insan kaynakları yönetimi yazınında algılanan kariyer teşvikleri ve çok yönlü kariyeri ile örgütsel sinizm ilişkisi ihmal edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, otel işletmelerinde çalışanları, açısından algılanan kariyer teşvikleri ve çok yönlü kariyerin örgütsel sinizm üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Araştırmanın örneklemini Nevşehir ili ve ilçelerindeki turizm ve özel belgeli otel işletmelerindeki çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırma bulgularına göre algılanan kariyer teşviklerinin özerklik, girişimcilik, hizmet, saf meydan okuma ve teknik yeterlilik boyutlarının örgütsel sinizm üzerinde negatif bir etkiye sahip oldukları tespit edilmiştir. Bununla birlikte çok yönlü kariyerin kendi kendine yönlendiren kariyer boyutunun örgütsel sinizm üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Son olarak algılanan kariyer teşviklerinin örgütsel sinizm üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu, ancak çok yönlü kariyer ile örgütsel sinizm arasında pozitif ama istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olmadığı ortaya konulmuştur. Bu sonuçların yanında teori ve uygulama açısından bulgulara ilişkin bazı kısıtlar ve gelecekteki araştırmaları yönlendirme bakımından öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Perceived career incentives and protean career attitude are considered as important determinants of increasing career success and reducing organizational cynicism in the career life of individuals. But the relation of perceived career incentives and protean career attitude and organizational cynicism has tended to be neglected in the human resources management literature. The purpose of this study is to analyze the effects of perceived career incentives and protean career attitude on organizational cynicism for hotel businesses? employees. The sampling of this study consists of employees in hotel businesses licensed by the Tourism Ministry and municipalities in the province of Nevşehir and its districts. According to the results of research, autonomy, entrepreneurship, service, challenge and technical expertise as dimensions of perceived career incentives strategic intent had a negative effect on organizational cynicism. In addition, self-directed career attitude as the dimension of protean career had a negative effect on organizational cynicism. Finally, while perceived career incentives had a negative effect on organizational cynicism, protean career attitude had a positive but non-significant effect on organizational cynicism. Besides the results, some limitations of these findings for theory and practice, and recommendations for future research directions are presented.