Cemaleddin Server Revnakoğlu'nun hayatı, eserleri ve folklor çalışmaları
Cemaleddin Server Revnakoğlu, his life, his work and folklore studies
- Tez No: 397631
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZGÜR GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Cemaleddin Server Revnakoğlu, Cumhuriyet döneminde yetişmiş önemli bir kültür araştırmacısı ve yazardır. Ömrünün büyük bir kısmını araştırmalara adamış, eski eser uzmanı olarak arşivler, eski eserler, mezar kitabeleri gibi önemli malzemeleri inceleyerek elde ettiği sonuçları makaleleriyle paylaşmıştır. Buna rağmen günümüz insanı tarafından hakkıyla bilinmemektedir. Elinizdeki çalışmada Revnakoğlu'nun hayatı ve çalışmaları verilerek tanınması ve folklor ilmine katkılarının anlaşılması hedeflenmiştir. On bölümden oluşan tezin başlarında hayat hikâyesi ve kişiliğinin farklı yönlerine yer verilmiştir. İlerleyen bölümlerde Revnakoğlu'nun İbrahim Hakkı'nın Marifetname' si üzerine yaptığı önemli çalışması, Yemen İllerinde Veysel Karani ve Türk-İslam Âleminde Tarikatlar Tarihi kitapları incelenmiştir. Yine özellikle tarikat folklorunu ilgilendiren çok önemli derlemeleri ve tarikatlar konusundaki yorum ve değerlendirmeleri, sosyal hayatın önemli adet ve uygulamalarına dair makaleleri, Erzurum hakkındaki incelemelerinin kısa bir özeti de elinizdeki çalışmanın içinde mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Cemaleddin Server Revkanoğlu was an important cultural researcher and writer who was educated during the Turkey's Republican Period. He has dedicated most of his life to make researches and as a specialist of relics, he shared his knowledge about ancient goods and important staffs like epitaph by the help of articles he wrote according to his analysis. Though, today's society is not well aware of him. Given the life of Revkanoğlu and his works, we aim to make him recognizable by the society and make everybody to understand his contributions to folk dancing. At the beginning of this article which is consist of ten chapters, his life and the different sides of his characteristics are showed. In the upcoming chapters, his important work on the book“Marifetname”written by İbrahim Hakkı, and the two other books“Yemen İllerinde Veysel Karani”and“Türk-İslam Âleminde Tarikatlar Tarihi”are analyzed. Also, this work contains his compilation of cult of folklore, interpretations and considerations of cults, the articles about the important customs and traditions of society and a short summary of his researches about Erzurum.