Niksar ilçesinin turizm coğrafyası
Tourism potential of Niksar
- Tez No: 397630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OGÜN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu araştırmanın amacı;“Niksar İlçesinin Turizm Potansiyeli”hakkında saptamalarda bulunmaktır. Araştırma sahasını oluşturan Niksar; Karadeniz Bölgesi'nin Orta Karadeniz Bölümü'nde, Tokat iline bağlı bir ilçedir. Niksar ilçe idari sınırından oluşan araştırma sahası, Kelkit Vadisi'nde yer almakta olup yaklaşık 918 km^2 alana sahiptir. Bu alan 22 mahalleden meydana gelen ilçe merkezine ek olarak 5 belde ve 86 köyü kapsamaktadır. İlçede TÜİK'in ADNKS kayıtlarına göre 2014 yılında 64.254 nüfus bulunmaktadır. Bu nüfusun %56'sı kentsel nüfusu, %44'ü kırsal nüfusu oluşturmaktadır. İlçe halkının temel geçim kaynağı genel olarak tarımsal etkinliklerdir. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde; Niksar ilçesinde turizmi etkileyen doğal ve beşeri çevre özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde araştırma sahasında turizmin temel unsurları etraflıca analiz edilmeye çalışılmıştır. Son bölümde ise; Niksar halkının turizme yönelik düşünceleri ve genel bakış açısı tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde sağlıklı tespit yapılabilmesi için araştırma sahasının kırsal kesiminde 110, kentsel alanında 140 katılımcıya ulaşılarak 19 sorudan oluşan bir anket çalışması yapılmış ve elde edilen bulgular ayrıntılı olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak Niksar'ın doğal ve beşeri çevre özellikleri, zengin kültürü ve mevcut çekicilikleri ile zengin bir turistik potansiyele sahip olduğu belirtilmiş ayrıca bu potansiyelin turizme kazandırılmasının ilçenin kalkınması açısından doğru bir tercih olacağı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis which has been prepared as a post graduate is to determine the“Tourism Potantial of Town Niksar”. It is the town connected to city Tokat searching area which is situated in the Middle Black Sea part of Black Sea Region. The searching area which is formed of Niksar town administration border is situated in the Kelkit Valley on 918 km^2 field. This field has 22 district in addition to town centre; 5 towns and 86 villages. According to ADNKS records of TÜİK, the population is 64.254 in 2014. This population is formed of %56 urban population and %44 population. The general source of living is agricultural activities. In the first part of this 3 parts study: natural and human environment features which affect tourism in town Niksar are informed. The basic factors of tourism in search area are tried to be analyzed in the second part. The tourism oriented thoughts and the general perspective of Niksar folks about tourism are tried to be identified in the last part. In the last part of the study, in order to make reliable detection they made a questionaire which is consists of 19 questions by reaching 110 participants in the rural zone and 140 participants in the urban zone. The indications they got are tried to be evaluated in detail. As a result, they stated that Niksar has natural and human environment features, rich culture and existent attractions with its rich touristic potantial. Moreover, it has been stated that it would be a good preference, if that potantial is gained for the tourism of the town Niksar development.