II. Süleyman'ın hükümdarlığı ve Osmanlı Devleti (1687-1691)
II. Suleyman's reign and the Ottoman State (1687-1691)
  1. Tez No: 397640
  2. Yazar: ALİ İRFAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN GÜLSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 398
Özet
Bu çalışmada yirminci Osmanlı pâdişâhı II. Süleyman'ın kısa biyografisi, dönemin siyasî, ekonomik ve sosyal olayları belgeler ışığında izah edilmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte II. Viyana bozgunu sonrasında yaşanan sarsıntıların sürüklediği bir dönemde, M. 1687-1691 yılları arasında hükümdarlık yapan II. Süleyman ve dönemi hakkında müstakil bir çalışma bulunmamaktadır. Bu vesile ile o dönemde yaşanan değişim ve gelişmelerin anlaşılmasına katkı sağlanacağı düşünülmektedir. II. Süleyman'ın dört yıllık kısa süren saltanatında örneğine az rastlanan birçok hadise meydana gelmiştir. Kaybedilen topraklar ve giderek çıkmaza giren parasal sıkıntılar, insan gücüne olan ihtiyacın artması önemli sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Sorunların aşılması amacıyla bu dönemde avârız vergilerine şiddetle başvurulmuş, cizye vergisinde düzenlemeler yapılmış, yeniçerilerin genel bir yoklaması yapılmış, konar-göçerlerin iskân faaliyetlerine başlanmış ve Evlâd-ı Fâtihân teşkilatı kurularak yeniden düzenlenmiştir. Böylece yeni kaynaklar oluşturulmaya çalışılmıştır. Diğer taraftan hazineyi rahatlatmak amacıyla itibarî değeri ölçüsünde mangır adlı bakır paranın yeniden piyasaya sürülmesi, değeri oldukça düşen akçenin yerine kuruş sikkesinin basılması para tarihimiz açısından bir dönüm noktası olmuştur. Fakat bu yeni basılan mangırlar o dönemde para kaçakçılığı ve kalpazanlığın yaygın bir hale gelmesinde önemli bir etken olmuştur. Dönemin önemli bir sorunu da önceden beri devam eden tipik isyanlardan olan Anadolu ve Rumeli'de ortaya çıkan iki büyük isyandır. Siyasî ve malî konuların dışında İzmir'i yerle bir eden büyük bir deprem, İstanbul'da yaşanan fırtına ve deprem, Edirne'de yaşanan sel felaketi diğer önemli gelişmelerdendir. Dış politikada Venedik, Avusturya, Rusya ve Lehistan ile yaşanan savaşların getirdiği ağır yükün karşısında Müslüman devletlere yapılan ittifak çağrıları dikkati çekmektedir. Fransa, İngiltere ve Hollanda ile olan diplomatik ilişkiler, savaş döneminde ayrı bir boyut kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, twentieth Ottoman Sultan II. Süleyman's short biography, the era's political, economic and social events have been expressed in light of the documents. Together with this, in an era when the tremors were experienced after the defeat of Vienna, it is considered that there isn't an independent study about 2nd Süleyman who reigned between the years 1687-1691, by this way, it will contribute to understanding the change and developments experienced in this era. Many rare events took place in II. Süleyman's short reign lasting 4 years. Lost land and monetary problems, the increase in the need of man power face us as important problems. In order to overcome the problems, avârız taxes were applied, arrangements were made in the cizye tax, general polls of Janissary were made, resettlement avtivities of the nomadic and Evlâd-ı Fâtihân were registered again. Thus new sources started to be formed. On the other hand, that copper was launched in order to relieve the treasure, that penny was coined became a turning point. These new coined dough became an important factor in currency smuggling in that era and forgery became widespread. Another important problems of the era which continued from the past are the two great riots which took place in Anatolia and Rumeli. A great earthquake which took place besides the political and financial issues, which destroyed İzmir, the storm and the earthquake, experienced in İstanbul, a great flood disaster in Edirne are the other important events facing us. The great grief which Venice, Austria, Russia and Lehistan wars caused, the alliance calls to the Muslim States in foreign policy catch attention. The diplomatic relations with France, England and Holland became a separate dimension.