Hamza b. Turgut el-Aydini ve Kitabu'l-Mesalik adlı eseri
Hamza b. Turgut al-Aydini and his work al-Masalik fi al-Maani ve al-Beyan ve al-Bedi
  1. Tez No: 130158
  2. Yazar: ÜZEYİR TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu“Hamza b. Turgut el-Aydînî ve Kitâbu'l-Mesâlik fTI-Me'ânî ve'l-Beyân ve'l-Bedî' Adlı Eseri”dir. Hicrî X. (XVI.) asırda yaşamış olan Hamza b. Turgut, müderrislik ve müftülük görevlerinde bulunmuştur. Bunun yanında belagat, tasavvuf ve hadîs alanında eserler yazmıştır. Ancak sadece belagatla ilgili eserleri günümüze ulaşmıştır. Hamza b. Turgut, Kanuni Sultan Süleyman (1520-1566) ve II. Selim'in (1566-1574) hükümdarlık dönemlerinde yaşamıştan Bu devir, Osmanlı devletinin her yönüyle zirvede olduğu bir devirdir. Bu dönem, çeşitli konularda meydana getirilen te'fîfler bakımından bereketlidir. Bu devirde ünlü ve eser sahibi ilim adamlarının çokluğu dikkat çeker. Müellif, muhtasar bir ders kitabı olarak yazdığı eserini; mukaddime, üç bölüm ve hatimeden oluşturmuştur: Mukaddimede fesahat ve belagat kavramlarını incelemiştir. Daha sonra“Meslek”başlığı altında ele aldığı“Me'âni”,“Beyân”ve“Bedî”' konularını, kısa ve öz bir şekilde incelemiştir. Hatimede ise şiir hırsızlıkları ve güzel konuşma esaslarından bahsetmiştir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Theme of this study is Hamza b. Turgut al Aydını and his work "Kitâb al Masâiik fi al Ma'ânî ve'l-Beyân ve'l-Bedî'. Our study consists of an introduction and two chapters. in the introduction, we have given some information about eloquence, if s birth and development and stages, if s relation with other sciences, during history. In the first chapter, we have tried to give information, firstly about political and educational situation, and then the life of author where he lived, inwhich institutions he worked and his scientific works. Here we, also, presented some knowledge about the copies of Kitâb al Masâiik. In the second chapter, we analyzed the text, in the last we prepared an index which consists of names of people, book, place, theme, verse, hadith, and exc. VI