The problem of representation in middle eastern American theatre: A postcolonial approach
Orta doğu kökenli Amerikalıların tiyatrolarında sunum problemleri: Postkolonyal yaklaşım
- Tez No: 397653
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEŞE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, American Culture and Literature, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
New York'tan Kahire'ye kadar sahnelenen tiyatrolarda 11 Eylül sonrası 'Terörle mücadelenin' sonuçları irdelenmiştir. Mevcut tez her ne kadar Browntown, Ten Acrobats in an Amazing Leap of Faith ve Nine Parts of Desire dramalarında 9/11 olayına doğrudan referans verilmese de Orta Doğu kökenli Amerikalı yazarların ve karakterlerin savaşa ve daha da önemlisi 9/11 sonrası olaylara karşı gösterdikleri tepkiler hakkında, Orta Doğu kökenlilerin, özellikle müslümanların Amerika'da nasıl basmakalıp bir kategoriye sokulduğunu, bu yaklaşıma dirençlerini ve hayatlarının bu yaklaşımından nasıl etkilendiğini Homi Bhabha'nın sömürgecilik sonrası kavramları aracılığıyla bu eserlerin satır aralarını okuyarak derinlemesine bir bakış sunmaktadır. Orta Doğu kökenli Amerikalıların melez kimliklerinin inkarı yerine dünya genelinde tanınması ve bu amaçla Orta Doğu kökenli Amerikalı yazarların çaba göstererek eser ortaya koymaları gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
After 9/11 hundreds of theatric performances exploring the consequences of 'war on terror' have been staged from Cairo to New York. Present thesis provides insights into how Middle Eastern American dramatists and characters responded to the war and above it to post-9/11 backlashes- although there is no direct reference to the event in three dramas namely Browntown, Ten Acrobats in an Amazing Leap of Faith, and Nine Parts of Desire- via exploring how Middle Easterners, particularly Muslims in American context were stereotyped, how they resisted those policies, and to what extent their lives were influenced by fallout from those politics reading between the lines with Homi Bhabha's postcolonial concepts. This thesis argues for the necessity of understanding and recognizing Middle Eastern people in American context for negotiation instead of negation of hyphenated identities, and a call of Middle Eastern dramatists for artistic productions to claim recognition of their identity in American and also more global context and correcting the distorted images.